X
تبلیغات
خورموج

خورموج مرکز شهرستان دشتی نگین فرهنگی جنوب
هزاران خانه را بر باد دادم ( ---------------------------) كه تا بنياد اين خانه نهادم 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

هاشمی فرمانداردشتی: گردشگری این شهرستان به اعتبار و توجه بیشتر نیاز دارد

جنوب پرس:فرمانداردشتی گفت: میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان با داشتن بیش از 100 اثر تاریخی و باستانی و مناطق گردشگری طبیعی متعدد به توجه و اعتبار بیشتر نیاز دارد.

Imageبه گزارش جنوب پرس،سید علی هاشمی روز سه شنبه در بازدید وبررسی منطقه گردشگری بنگه وشیرینه خورموج افزود: امسال برای بازسازی، مرمت و نگهداری آثارباستانی و تاریخی ملی و گردشگری شهرستان دشتی بالغ بر چهار میلیارد و 700میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است.
وی اظهارداشت: این اعتبار برای مرمت، نگهداری و مطالعه پنج پروژه گردشگری و تاریخی شهرستان دشتی از جمله اثرباستانی کلات مند، منطقه گردشگری منقل، منطقه نمونه گردشگری مند(بنگه و شرینیه )و مسجد بین راهی هزینه می شود.
هاشمی به موقعیت گردشگری شهرستان دشتی وداشتن آثار تاریخی و ملی اشاره کرد و اظهارداشت: این شهرستان دارای 13 اثر ثبت شده درآثار ملی کشور است و بیش از100 اثر تاریخی و گردشگری دیگر که قابلیت ثبت در آثار ملی دارد شناسایی و مطالعات آنها انجام و به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام شده است.
فرمانداردشتی اضافه کرد: این شهرستان با داشتن قدیمی ترین اثر ملی کلات مند و بزرگترین رودخانه های دایمی مند و باغان و دشت پلنگ و بلندترین قله استان در کوه بیرمی و جنگل های چاه چاهو و ده ها امامزاده و بقاع متبرکه می تواند نقش مهمی در زمینه گردشگری و سیاحتی و توسعه پایدار در استان بوشهر داشته باشد.
هاشمی ادامه داد: این مهم نیازمند سرمایه گذاری و توجه بیشتر مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است زیرا این اعتبار اندک تخصیصی پاسخگوی این همه منطقه گردشگری و میراث فرهنگی نیست.

Image

Image

Image

Image

 

منبع: جنوب پرس

[ دوشنبه بیست و هفتم دی 1389 ] [ 23:18 ] [ احمدرضا حیدری ]
ساخت PDF چاپ ارسال به دوست

مهندس نصوری:صدور مجوز ایجاد مرکز معاینه فنی خودرودر خورموج و دیلم

جنوب پرس:معاون عمرانی استانداری بوشهر گفت: مجوز ایجاد یک مرکز معاینه فنی خودروهای سبک به شهرهای خورموج و دیلم درشورای ترافیک اعطا گردید.

Imageبه گزارش جنوب پرس، مهندس مسعود نصوری در نشست شورای ترافیک استان بوشهر اظهار داشت: در مراکز معاینه خودرو وضعیت کلی خودروها بررسی می شود که این امر در کاهش ترافیک، بالابردن سطح ایمنی و حفظ محیط زیست از آلودگی نقش موثری دارند.

وی افزود: حدود 300 هزار خودرو و موتورسیکلت در استان بوشهر وجود دارد که باید متناسب با این جمعیت مراکز معاینه خودرو در مناطق این استان توسعه یابند.
نصوری اضافه کرد: هم اینک در شهر بوشهر دو مرکزمعاینه فنی خودرو، برازجان، گناوه، و کنگان نیز هر کدام یک مرکز فعالیت می کنند.

معاون عمرانی استانداری بوشهر تأکید کرد: معاینه فنی خودروهای گازسوز در مراکز موجود معاینه فنی ازطریق شهرداریها پیگیری گردد.

نصوری در باره معاینه فنی خودروهای سنگین نیز بیان کرد: سازمان حمل و نقل و پایانه های استان حتما" با تایید شورای ترافیک استان نسبت به ایجاد مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین اقدام نماید.

وی در ارتباط با پیشنهادات دور سوم سفر هیات دولت به استان بوشهر گفت:ساماندهی خروجی شهر بوشهر با 150میلیارد ریال، ساماندهی ایستگاه ها و ترمینال های شهری در سطح این استان با 150میلیارد ریال، اصلاح هندسی و هوشمندسازی تقاطع های حساس، کمک به خرید و نصب تابلوها، علائم عمودی و افقی، شمارش گرهای مکانیزه ترافیک، چراغ های هوشمند، خط کشی های مراکز شهرستانها با 90 میلیارد ریال را از پروژه های پیشنهادی درون شهری بوشهر خواند.

نصوری ترافیک مدیریت شهری شامل مطالعه، احداث ساختمان و تجهیزات با 15 میلیارد ریال را از جمله دیگر پیشنهادهای ترافیکی این استان خواند که برای سفر سوم هیات دولت در دستور کار است.

وی ادامه داد: اداره کل راه و ترابری استان به همراه سازمان حمل ونقل و پایانه های استان و پلیس راه استان پروژه های برون شهری موردنظرخود را برای طرح درپروژه های پیشنهادی سفر حداکثر ظرف مدت یک هفته به دفترفنی استانداری اعلام نمایند.

معاون عمرانی استانداری بوشهر یادآور شد: با مدیریت فرمانداری بوشهر و حضور شهرداری بوشهرو شرکت پخش فراورده های نفتی و پلیس راهور نسبت به ساماندهی مسیر ورودی وسایل نقلیه به جایگاه گاز دو منظوره خروجی شهر بوشهر اقدام گردد.

نصوری عنوان نمود: پلیس راهور راهکارپیشنهادی بحث آموزش استفاده ازکلاه ایمنی درادارات و بحث نحوه همکاری دستگاههای دولتی درجهت صدور معاینه فنی برای خودروهای دولتی را به شورای ترافیک استان ارائه نماید.

وی تأکید کرد: پلیس راهور و پلیس راه استان درجهت برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی اقدام نمایند.

معاون عمرانی استانداری بوشهر افزود: شهرداریهای دیلم، خورموج و کنگان حداکثرظرف مدت سه ماه نسبت به راه اندازی مرکزفنی اقدام نمایند.

 

منبع: جنوب پرس

[ دوشنبه بیست و هفتم دی 1389 ] [ 23:16 ] [ احمدرضا حیدری ]
 

موفقیت دانشجویان نخبه خورموجی

احراز رتبه برتر و افتخار آفرینی دانشجویان نخبه خورموجی(دانشگاه علمی کاربردی دشتی)برای دومین سال پی در پی وتنها دانشجویان راه یافته از کل استان بوشهر در یازدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری(اختراعات)کل کشور توسط آقایان:محمدامین حیدری،عسکر عیدی وندی،حسین بردستانی وسرکار خانم راحیل شفیعی را به جامعه علمی تبریک عرض می نماییم.

 

 

 

 

 

منبع:سایت شورای شهرخورموج

[ شنبه بیست و پنجم دی 1389 ] [ 23:24 ] [ احمدرضا حیدری ]
جلسه بحث و بررسی پیرامون مسائل و مشکلات رانندگان تاکسی شهر خورموج برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی شهرداری خورموج در ابتداي جلسه، غلامرضا قربانی مقدم نایب رئیس شورای اسلامی شهرکه ریاست جلسه را به عهده داشتند ضمن عرض سلام و خیرمقدم خدمت به مهمانان حاضر ، دستور کار جلسه را اعلام نموده ، ایشان درباره ضرورت حمایت همه جانبه ی همه اقشار جامعه از طرح هدفمندی یارانه ها که توسط دولت خدمت گزار و مجلس محترم شورای اسلامی به تصویب رسیده و قطعاً مورد تأیید مقام معظم رهبری نیز می باشد سخن گفتند.

درادامه نماینده تاکسی داران شهر برخی از مسائل و مشکلات این قشر زحمتکش را به شرح زیر بیان کرد :

1- افزایش هزینه های تاکسی و پایین بودن نرخ کرایه

2- وضعیت نابسامان خیابان های شهر که موجب استهلاک بیشتر تاکسی ها می شود.

3- عدم افزایش نرخ کرایه تاکسی به صورت سالانه

4- نبودن پول خورد برای پس دادن باقی مانده ی کرایه ی تاکسی که موجب می گردد حقی از دوطرف ضایع شود.

5- درگیری های مداوم لفظی بین مسافران و تاکسی داران

6- سخت گیریهای بیش از حد راهنمایی و رانندگی و عدم توجه به موتورسیکلت هایی که با سرعت و مزاحمت در سطح شهر تردد می کنند.

7- خرابی سرعت گیرها و عدم توجه به تعمیر و یا امحای آنها

درانتها قاسمی  مسئول تاکسی رانی شهرداری خورموج درباره ی سوالات تاکسی داران پاسخ هایی ارائه دادند. در پایان نیز اعضای شورای اسلامی شهر نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند.

 

[ چهارشنبه بیست و دوم دی 1389 ] [ 20:37 ] [ احمدرضا حیدری ]

آشنایی با قلعه خورموج

برج قلعه خورموج در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد. قلعه خورموج یکی از قلعه‌های معروف و تاریخی و یکی از نقاط نگهبانی و جایگاه پاسداران شهر در دوران گذشته بوده‌است.برجی که تا به حال برجای مانده‌است بقایای قلعهٔ عظیمی است که به نام قلعهٔ خورموج مشهور بوده‌است.

قلعه خورموج یکی از آثار شکوهمند و تاریخی استان بوشهر[چهارگوشه ایران: استان بوشهر] است که در حال حاضر یکی از برج‌های آن باقی مانده‌است.قلعه خورموج شامل چهار حصار، چهار قلعه، اندرونی، عمارت مرکزی و قراولخانه و اصطبل می‌باشد.

آشنایی باقلعه خورموج

سبک معماری آن سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی است که با استفاده از طاق‌نماها و گچبری در آرایش دیوارها و درون اتاق‌ها بنا شده است.قسمتی از این قلعه به نام قلعه محمدخان دشتی و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده است.

حدود 150 سال پیش محمد خان دشتی حاکم دشتی قلعه‌ای ساخت که دارای چهار برج گلی بود و دیوارها و باروها گچی که به ارتفاع 10تا12 متر و با وسعت تقریبی 120در110 متر مربع بود.در داخل قلعه مهمانخانه و قراولخانه به سبک معماری ایتالیایی و به سبک بناهای زمان صفوی ساخته شده بود که معماران شیرازی و اصفهانی کار ساختن آن را بر عهده داشتند.

قلعه دارای در بزرگی رو به شمال به اندازه 4 در 5 متر بود که از چوب درختان جنگلی ساخته شده بود که به آن هشتی می‌گفتند و محل ورود ماشین و سواران بود

در کوچک جنوبی به ارتفاع 5/3 متر و عرض 5/1 متر كه محل رفت و آمد پیاده‌ها بود و به آن چیله می گفتند. چشمه آب روان بنگه از کنار در جنوبی قلعه می‌گذشت و در کنار آن محمد خان حمامی به سبک معماری دوره قاجار بنا کرده بود.

20 سال محمد خان در این قلعه حکومت کرد و سپس جمال خان دشتی در قسمت جنوب غرب آن قلعه‌ای گچی بسیار زیبا بنا کرد.در اواسط دوره پهلوی اول قلعه به تصرف ارتش درآمد و پس از تخریب قسمت مهم ساختمان، تنها برج جمال خان باقی ماند.

برج قلعه خورموج دارای 3 طبقه و یک زیرزمین است. در زیرزمین بنا سقف به شکل گنبدی و با تقارن زیبایی ایجاد شده‌است.این تقارن در طبقات دیگر نیز حفظ شده‌است. در طبقهٔ اول سقف چندان تفاوتی نکرده و تنها فرق آن، نقش و نگار‌هایی است که به آن اضافه شده است.قلعه محمد خان دشتی در سال 1379 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این اثر که یکی از با شکوه‌ترین نمونه‌های معماری دوره قاجاریه و دارای تزئینات بدیع و منحصر به فرد است، بارها مورد تاخت و تاز قرار گرفته است.

این اثر ملی که زمانی با برج‌های متعدد و گوشواره‌های زیبا، هیبت و شکوه خود را به رخ هر رهگذری می‌کشید، امروز در میان انبوهی از ساختمان‌های چند طبقه شهری محاصره شده است.

 منبع:تبیان

[ دوشنبه بیستم دی 1389 ] [ 22:58 ] [ احمدرضا حیدری ]
هاشمی فرماندار دشتي:با نانوايي هايي كه نان نامرغوب عرضه كنند به شدت برخورد مي شود


جنوب پرس:فرمانداردشتي گفت: با توجه به اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها عرضه نان مرغوب وبا كيفيت حق طبيعي مردم است وبا متخلفان بشدت برخورد مي شود. 

به گزارش جنوب پرس،سيد علي هاشمي روز پنجشنبه در نشست كميته تنظيم بازارو ستاد هدفمند سازي يارانه هاي شهرستان دشتي افزود: از زمان اجراي اين قانون در مدت 18 روز گذشته بيش از 55 مورد بازرسي از نانواني هاي اين شهرستان صورت گرفت كه 12 مورد تخلف نانوايي از بين 49 نانوايي فعال در زمينه كم فروشي، عرضه نان نامرغوب وبي كيفيت و نداشتن ترازوي ديجيتالي مشخص شد. 
وي اضافه كرد: پرونده متخلفان در كميسون تعزيرات آرد و نان بررسي و با آنان بشدت برخورد مي شود و نانوايي كه نتواند نان خوب و مرغوب عرضه كند تعطيل وسلب امتياز مي شوند.


منبع: جنوب پرس

[ یکشنبه نوزدهم دی 1389 ] [ 19:42 ] [ احمدرضا حیدری ]

فرماندار دشتي: تسريع در راه اندازي كارخانه سيمان مند ضروري است 

جنوب پرس:فرماندار دشتي گفت: با توجه به ميزان بالاي بيكاري اين شهرستان و اشتغال بالاي كارخانه سيمان مند تسريع در راه اندازي اين پروژه ضروري است. 
Imageبه گزارش جنوب پرس، سيد علي هاشمي شنبه در نشست بررسي مشكلات راه اندازي كارخانه سيمان مند دشتي افزود: كارخانه سيمان مند دشتي يكي از پروژه هاي مهم وزير بنايي اين شهرستان است كه نقش مهمي در توسعه و پيشرفت منطقه دارد. 
وي يادآورشد: شهرستان دشتي از جمله شهرستاهاي استان بوشهر است كه بالاترين نرخ بيكاري را دارد و با توجه به نقشي كه كارخانه سيمان مند در ايجاد اشتغال دارد بايد نسبت به حل مشكل كارخانه اقدام شود. 
هاشمي بيان كرد: در صورت راه اندازي كارخانه سيمان مند دشتي بيش از يكهزار نفر به صورت مستقيم وغير مستقيم مشغول به كار مي شوند و درتامين مصالح مورد نياز استان بوشهر، استانهاي همجوار وحتي صادرت به خارج از كشور بسيار موثر است. 
فرماندار دشتي اضافه كرد: اين فرمانداري سعي مي كند از طريق مجاري مربوطه مشكلات كارخانه سيمان مند را برطرف كند. 
مدير اجرايي كارخانه سيمان مند دشتي گفت:برغم پيشرفت بسيار خوب اين طرح و خريد و حمل بيش از 95درصد ماشن آلات مورد نياز كارخانه هنوز مشكل پرداخت 500ميليارد ريالي تسهيلات براي تكميل و راه اندازي اين كارخانه برطرف نشده است. 
بهرام يزدان شناس افزود: تلاش ها و پي گيريهاي بي وقفه مسوولان همچنان ادامه دارد و اميدواريم بزودي پرداخت اين مبلغ تسهيلات آغاز شود تا روند كار متوقف نشود. 
وي كرد: به دليل پرداخت نشدن بموقع تسهيلات از دو ماه پيش بايد كاررا تعطيل وعمليات اجرايي را متوقف مي كرديم اما با تلاش سرمايه گذاران شركت سيمان مند دشتي وافزايش سرمايه آورده هنوز كارتعطيل نشده است، 
يزدان شناس گفت: اما براي جلو گيري از روند اجرايي و بيكارنشدن بيش از 250 كارگر و نيروي فني مشغول به كار در كارخانه، خواسته بحق ما پرداخت هرچه سريعتر تسهيلات درخواستي است. 
وي اضافه كرد : اگر اين مبلغ بزودي پرداخت شود فاز اول كارخانه سيمان مند دشتي حداكثر تا پايان سال 90 با ظرفيت روزانه سه هزار و 300تن و سالانه بيش از يك ميليون و200 هزار تن راه اندازي و مورد بهره برداري قرارمي گيرد. 
يزدان شناس بيان كرد: تا كنون بيش از 95 درصد ماشين آلات و تجهيزات كارخانه سيمان مند دشتي خريداري و از خارج وارد و به محل كارخانه حمل و بيش از 29 درصد اين ماشين آلات نيز نصب شده است. 
وي يادآور شد: بيش از 25 ميليون يورو اعتبار ارزي و 200 ميليارد ريال اعتبار ريالي براي خريد ماشين الات كارخانه هزينه شده است و 250 نفر نيز در حال كار اجرايي براي احداث تاسيسات و ساختمان هاي مور نياز كارخانه ونصب تجهيزات وماشين الات هستند.

منبع:جنوب پرس

[ یکشنبه نوزدهم دی 1389 ] [ 19:32 ] [ احمدرضا حیدری ]
  "محل جدید شورای اسلامی شهر خورموج"

شورای اسلامی شهر خورموج در مورخه  89/7/24 به محل جدید خود واقع درساختمان شهرداری، خیابان حامد منتقل گردید. وآماده پاسخگویی به شهروندان عزیز می باشد.

[ سه شنبه چهاردهم دی 1389 ] [ 21:17 ] [ احمدرضا حیدری ]
ورودی شهر خورموج

[ سه شنبه چهاردهم دی 1389 ] [ 21:15 ] [ احمدرضا حیدری ]
 

نام رشتهگرایشنظام آموزشیدانشکده
711 علمي كاربردي نرم افزاركامپيوتر---تمام وقتفني و مهندسي
234آموزش زبان انگليسي---تمام وقتعلوم انساني
412برق-قدرت تمام وقتفني و مهندسي
850حسابداري---تمام وقتعلوم انساني
947عمرانكارهاي عمومي ساختمانتمام وقتفني و مهندسي
440كارداني معماري تمام وقتفني و مهندسي

  


[ سه شنبه چهاردهم دی 1389 ] [ 21:8 ] [ احمدرضا حیدری ]

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در راستای قانون هدفمند کردن یارانه ها | بدون موضوع

بسمه تعالی
احتراماً به اطلاع کلیه ی مردم شهرستان دشتی می رساند که اداره بازرگانی در راستای اجرایی نمودن قانون هدفمند سازی یارانه ها وهمچنین به منظور ایجاد اشتغال جدید، در نظر دارد نسبت به احداث جایگاه عرضه مواد پروتئینی، کارگاه تولید فرش دستباف وسردخانه بالای 600 تن در سطح شهرستان با مشارکت بخش خصوصی و پرداخت تسهیلات اقدام نماید.
لذا متقاضیان عزیز جهت اطلاعات بیشتر به اداره بازرگانی شهرستان دشتی مراجعه فرمایید.


منبع: شورای شهرخورموج

[ دوشنبه سیزدهم دی 1389 ] [ 20:55 ] [ احمدرضا حیدری ]

بیکاری و درآمد كم مردم، دليل مشكلات شهرداري خورموج عنوان شد

رئيس شوراي اسلامي شهر خورموج گفت: به دليل درآمد كم مردم و نرخ بالاي بيكاري در خورموج، شهرداري با كمبود شديد درآمد و تاخير درپرداخـت حقوق كاركنان و هزينه هاي جاري مواجه است.

رئيس شوراي اسلامي شهر خورموج گفت: به دليل درآمد كم مردم و نرخ بالاي بيكاري در خورموج، شهرداري با كمبود شديد درآمد و تاخير درپرداخـت حقوق كاركنان و هزينه هاي جاري مواجه است.
سيده فخرالسادات هاشمي افزود: شهر خورموج بيش از 51سال از سابقه شهرداري آن مي گذرد اما متناسب با انتظارات و خواسته هاي به حق مردم توسعه پيدا نكرده و دچارمشكلات اساسي است.
وي اظهار داشت: كم عرض بودن معابر سطح شهر و نداشتن بازار مناسب، كمبود مكان هاي تفريحي، مشكل دفع آب هاي سطحي و خطراتي كه در هنگام سيل وبارش شديد مردم با آن مواجه هستند ازجمله مشكلات اين شهر است.
هاشمي اضافه كرد: شهرداري هاي كم درآمدي مانند خورموج نيازمند سرمايه گذاري و تامين اعتبار بيشتر خصوصا از محل درآمد هاي نفت وگاز استان است ومردم حق دارند از اين همه درآمد هاي نفت و گاز استان براي عمران شهر خود بهره مند شوند

منبع: سایت شهرداری خورموج

[ دوشنبه سیزدهم دی 1389 ] [ 20:52 ] [ احمدرضا حیدری ]

فرماندار دشتي: وضعيت كشتار گاه خورموج نگران كننده است

فرماندار دشتي گفت: وضعيت بهداشتي كشتارگاه دام شهر خورموج مركز اين شهرستان بسيار بد، نامطلوب ونگران كننده است.

فرماندار دشتي گفت: وضعيت بهداشتي كشتارگاه دام شهر خورموج مركز اين شهرستان بسيار بد، نامطلوب ونگران كننده است.  
سيد علي هاشمي روز شنبه در بررسي و بازديد از وضعيت تنها كشتارگاه شهر خورموج كه به همراه اعضاي شوراي سلامت شهرستان دشتي انجام شد، خواستار بهسازي و بهبود وضعيت عمومي تنها كشتارگاه اين شهر شد.
وي اضافه كرد: شهر خورموج با بيش از36 هزار نفرجمعيت تنها يك كشتارگاه دام براي تامين گوشت گرم مردم دارد كه اين كشتارگاه نيز بيش از 40 سال قدمت دارد و از لحاظ بهداشتي بسيار نامطلوب است و از نظر ظرفيت نيز جوابگوي نيازها وخواسته هاي مردم اين شهر نسيت.
معاون شهردار خورموج نيز گفت: كشتارگاه خورموج با بيش از40 سال قدمت براي شهر چند هزار نفري 40 سال قبل ساخته شده بود و دراين مدت نه تنها اين واحد كشتارگاهي ترميم وبهسازي نشده بلكه به علت نداشتن اعتبار وضعيت عمومي آن بدتر هم شده است.
حيدرمزارعي افزود: اين كشتارگاه تنها واحد تامين گوشت گرم شهر خورموج وحتي روستاهاي بخش مركزي اين شهرستان است و شهرداري خورموج نيز به دليل كمبود درآمد و اعتبار قادر به بازسازي يا بهسازي و توسعه آن نيست و نيازمند تامين اعتبار از طرف دولت يا سرمايه گذاري بخش خصوصي است.

منبع:سایت شهرداری خورموج

[ شنبه یازدهم دی 1389 ] [ 23:43 ] [ احمدرضا حیدری ]
انتخاب مخترع جوان خورموجی جهت شرکت در یازدهمین

نمایشگاه پژوهش و فناوری

آقای محمد امین حیدری،جوان مخترع و مبتکر خورموجی با چهار

اختراع خود توانست به عنوان نخبه استان بوشهر وشهرستان دشتی؛

برای دومین بار به  نمایشگاه بزرگ پژوهش و فناوری کل کشور انتخاب و

راه پیدا کند. این نمایشگاه واقع در مصلی امام تهران،با حضور مخترعین

و پژوهشگران زبده کل  کشور از تاریخ 4 الی 9 دی ماه برگزار میگردد.


با آرزوی موفقیت بیشتر


شورای اسلامی شهر خورموج 


منبع:سایت شورای شهر خورموج
[ جمعه دهم دی 1389 ] [ 20:58 ] [ احمدرضا حیدری ]

اطلاعیه

در راستای اجرایی نمودن مصوبات شورای ترافیک شهرستان دشتی و کمیسیون ساماندهی خودروهای دوره گرد مقرر گردید :

1- محل استقرار تمامی وانت ها و کامیونت های بارکش و


دوره گرد مستقر در تقاطع خیابان شهید رجایی به بلوار بسیج


( سه راهی قهوه خانه شاه ابراهیم ) همچنین خودروهای


دوره گرد سطح شهر از روز شنبه مورخ 11/10/89 به انتهای


خیابان طالقانی ( روبروی جمعه بازار ) منتقل می

شود .

 

2- از روز شنبه مورخ 2/11/89 کلیه ماشین آلات سنگین و


نیمه سنگین اعم از کامیون ، کمپرسی ، خاور ، لودر ، تراکتور


و غیره می بایست در مکان جدید واقع در بلوار فایز روبروی


جمعه بازار مستقر شوند .


( مدیریت خدمات شهری شهرداری خورموج )


 

[ جمعه دهم دی 1389 ] [ 19:45 ] [ احمدرضا حیدری ]

تیم فوتبال صدرا گسترش به لیگ دسته یک خورموج صعود کرد

در مورخه 18/9/89 بازی پلی اف جهت صعود به لیگ دسته یک شهر خورموج بین تیمهای صدرا گسترش خورموج و شاهین درازی راس ساعت 30/16 دقیقه در استادیوم تختی خورموج برگزار گردید

در مورخه 18/9/89 بازی پلی اف جهت صعود به لیگ دسته یک شهر خورموج بین تیمهای صدرا گسترش خورموج و شاهین درازی راس ساعت 30/16 دقیقه در استادیوم تختی خورموج برگزار گردید این بازی پس از 120 دقیقه تلاش وارائه بازی جوانمردانه به ضربات پنالتی کشیده شد که در ضربات پنالتی تیم صدرا گسترش موفق شد با نتیجه 2-4 بر حریف خود به پیروزی برسد و صعود خود را به لیگ دسته یک خورموج جشن بگیرد .

شایان ذکر است تیم صدرا گسترش که چندین سال از قدمت آن می گذرد و جزء تیمهای قدیمی شهر خورموج  محسوب می شود با همت و تلاش آقای عالی قاسمی به عنوان صاحب امتیازباشگاه  پایه گذاری شده است که هدف آن ایجاد فضای انگیزه و نشاط  برای جوانان باستعداد شهرستان دشتی می باشد .

منبع:سایت شهرداری

[ جمعه دهم دی 1389 ] [ 19:42 ] [ احمدرضا حیدری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

بنام خدا
اين وبلا گ به قصد معرفي شهر خورموج مركز شهرستان دشتي (قسمتي از بلوك ماندستان قديم) از استان بوشهركه از نقاط بسيار قديمي ايران است تدارك ديده شده است اميد است كه ازعهده ي اين وظيفه بخوبي برآيم.
(خورموج یکی از شهرهای استان بوشهر و مرکز شهرستان دشتی است. طول جغرافیایی خورموج ۵۱ درجه ۲۹ دقیقه شمال و عرض جغرافیایی آن ۲۸درجه ۳۹ دقیقه شرقی است و ارتفاع آن از سطح دریا ۶۰ متر است. جمعیت آن قریب به 4۰۰۰۰ نفر است که بیش از ۹۵ درصد آنان به زبان فارسی بومی (گویش دشتی) صحبت می‌کنند. وسعت آن ۷۹۷ هکتار می‌باشد.)

تاریخچه
قدمت این شهر به قبل از اسلام بر می‌گردد و وجود آثار و ابنیه تاریخی در این شهر حکایت از قدمت باستانی آن دارد. آثاری همچون بارگاه میر ارم بن سام بن نوح، نوه نوح، باقیمانده‌های شهر باستانی خورموج و قلعه محمد خان دشتی، آتشکده خورموج، قلعه دختر، عمارت شیرینه و....

علت نام گذاری
در مورد علت نام گذاري شهر خورموج گفته می‌شود که «خورموج» از دو بخش خور و موج تشکیل شده‌است که خور مخفف خورشید و موج یا موچ یامچ یعنی نخل. یعنی خورموج به معنی نخل خورشید است.

بزرگان

بزرگان زیادی در این منطقه رشد یافته و به درجات عالی علمی فرهنگی هنری دست یافته‌اند. افرادی چون میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی (کسی که مرگ امیر کبیر را فاش کرد)، علی دشتی، فایز دشتی و محمد خان دشتی، خالوحسین دشتی، غلامرضا دادبه، مفتون ، آیت الله حاج میرزا احمد دشتی،آیت الله شیخ حسن امامی حجتی کردوانی ،آیت الله شیخ عباس محمودی ، آیت الله شیخ محمد محمودی ، سید موسی ابطحی ، آیت الله حاج سید علی نقی حسینی دشتی میانخره ای ، شیخ محمد امامی حجتی ، حجت االسلام شیخ ابوتراب عاشوری حجه الاسلام سید احمد بهزادی روضه خوان ، سید اسماعیل بهزادی


تعدادی از مدارس شهر خورموج


ابتدایی

مدرسه ابتدايي هيئت امنايي دانش (خورموج)
مدرسه پسرانه دولتی شهید ملاح (خورموج)
{مدرسه پسرانه دولتي مصطفوي خورموج)}
{مدرسه پسرانه دولتي محمودي})
{مدرسه دخترانه دولتي شهيد آستروتين})
راهنمایی

مدرسه دخترانه راهنمايي هيئت امنايي شاهد حضرت معصومه(س)
مدرسه راهنمايي معلم خورموج
مدرسه نمونه دولتی آزادگان (خورموج)


برج قلعه خورموج (شهرستان دشتی)برج قلعه خورموج واقع در شهر خورموج از توابع

بخش مرکزی شهرستان دشتی یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

«قلعه خورموج» یکی از قلعه‌های معروف و تاریخی و یکی از نقات نگهبانی وجایگاه پاسداران شهر در دوران گذشته بوده‌است. برجی که تا به حال برجای مانده‌است بقایا قلعهٔ عظیم است که به نام قلعهٔ خورموج مشهور بوده‌است در منطقه. سبک معماری آن سلجوقی است ، این اثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی گرفته شده که با استفاده از طاق نماها و گچبری در آرایش دیوارها و درون اتاق‌ها بنا شده‌است. «قلعه خورموج» یکی از آثار شکوهمند وتاریخی استان بوشهر بوده و هست، که طی زمان تغییر یافته و متأسفانه رو به ویرانی گذاشته‌است و در حال حاضر یکی از «برج‌های» آن باقی مانده‌است


طبقات مختلف این بنا

برج قلعه خورموج دارای سه طبقه و یک زیرزمین است.در زیرزمین بنا سقف به شکل گنبدی و با تقارن زیبایی ایجاد شده‌است.این تقارن در طبقات دیگر نیز حفظ شده‌است.در طبقهٔ اول سقف چندان تفاوتی نکرده و تنها فرقی که کرده به خاطر نقش و نگار‌هایی است که به ان اضافه شده می‌باشد.

آتشکده خورموج

آتشکده خورموج یا آتشکده کوه مند از آثار باستانی و مهم دشتی است که در دامنه کوه مند و به فاصله ۳۰ کیلومتری خورموج، غرب روستای زایر عباسی قرار دارد. در ارتفاع سنگی مشرف به رودخانه خشکی که بستر رودخانه قدیمی است آثار حجاری و کوه تراشی در دل صخره وجود دارد از بستر رودخانه راهی به ارتفاع ۶۰ متر که اولین مدخل آتشکده‌است، کشیده شده‌است. یک شاه نشین با یک سکوی میانی و یک سکوی افقی که در سمت راست شاه نشین قرار گرفته و یک اطاق قوسی با انحنای منظم که با سنگ و گچ و گل ساخته شده جالب توجه‌است. نمای خارجی فعلی آتشکده عبارت از یک مدخل با سقف قوسی و دو مدخل مستدیر القاعده و ده حفره به شکل مدخل‌های طرفین سکوی شاه نشین مدخل اصلی و با اندازه‌های متفاوت که به احتمال به منزله پنجره و نورگیرهای رواقهای اصلی آتشکده بوده‌اند. آتشکده از سه طبقه میانی یا اصلی، تحتانی و فوقانی تشکیل شده‌است که با هم ارتباط داشته و در عین ارتباط، نوع ساختمان هر یک با دیگری متفاوت بوده که گویا از هر یک از طبقات برای منظور خاصی استفاده می‌شده‌است. در بستر رودخانه خشک فعلی آثار ساختمان‌ها و آبگردان‌ها و بندهایی در اراضی پای کوه و در اطراف مسیل وجود دارد که از وجود میدان بزرگی در جلوی کلات حکایت می‌کند که سطح آن با خاک و سنگ بالا آورده بوده‌اند. با توجه به وجود آثار آب انبار و بقایای درختانی از فاصله دویست متری پای کوه احتمال می‌رود در جلوی آتشکده میدانی وجود داشته و برای جلوگیری از نفوذ سیلاب‌های شدید در اطراف تپه، بندهای زیادی از سنگ و گچ ساخته بوده‌اند.

بیش از نیم قرن پیش در جانب شمالی آتشکده و پشت کوه نیز آثار حفره‌ها و شاه نشین و درختانی وجود داشته‌است و از آنجا راهی به آتشکده منتهی می‌شده‌است که به مرور زمان بر اثر ریزش کوه آن آثار ازبین رفته‌اند. گویا نقشه اصلی مقایر کلات متأثر از مقابر فنیقی است و با توجه به طرز قرار گرفتن دخمه‌ها بر روی یکدیگر و کم شدن تدریجی ابعاد آن‌ها در طبقات بالاتر، همان نقشه زیگورات‌ها و میل‌های خاص مضرس است که اصلی ایلامی و بابلی دارد اما نقشه صلیبی دهلیزها نقشه هندی و ایرانی است. مقابر کلات دارای صفحه‌ای مستقل و در عین حال متأثر از تمدن‌های مختلف ایرانی و هندی و آشوری، فنیقی و ایلامی است.


عمارت شیرینه

عمارت شيرينه در محلي موسوم به همين نام در دل كوه و در 5 كيلومتري شرق خورموج مرکز شهرستان دشتی احداث گرديده عمارت شيرينه توسط محمد خان دشتي بنا نهاده شده و با توجه به اينكه سرچشمه آب شيريني در كنار عمارت قرار داشت مشهور به عمارت شيرينه گرديد. قدمت اين بنا به صد سال مي رسد. پس از فوت محمد خان اين بنا فروخته شد به شيخ عبدالله حاجياني و بعد از ايشان مالكين به ترتيب عبارتند از : غلامي حاج حيدر مظفري صالح احمدي كه نهايتاً با توجه به اينكه چاههاي عميق و تلمبه خانه اداره آب در كنار عمارت قرار داشت توسط سازمان مزبور خريداري گرديد.

عمارت شيرينه داراي دو طبقه بوده و از مصالح سنگ و گچ ساخته شده است. طبقه زيرين به دو بخش تقسيم مي شود بخش مركزي كه به صورت يك سالن به ابعاد 24 متر مربع است درگاههاي به شكل هلالي به طور قرينه در ديوارهاي شرقي و غربي ايجاد كرده اند كه از طريق اين درگاهها به دهليزي كه به صورت كمربندي تمام سالن را دور ميزند راه پيدا مي كند. سالن مركزي در مجموع 8 درگاه قوسي شكل دارد كه به دهليز ار تباط پيدا مي كند.

دالان مجاور سالن داراي 3 متر عرض و 6 دريچه نور گير به صورت قرينه در سقف آن ايجاد كرده اند كه نور لازم را در اين بخش تامين كرده است. ورودي دهليز با سه پله به داخل بنا راه داشته و در جانب غربي دهليز ايجاد شده است. طبقه دوم كه در حقيقت شاه نشي مي باشد داراي تزئينات و الحاقات مخصوص به خود مي باشد و در اين قسمت قرينه سازي و تعادل و همچنين منظر سازي بسيار ماهرانه و استادانه بكار بسته شده مخصوصاً در شاه نشين مقرنس كاري و كاربندي و قرينه سازي در هلالي هاي گچبري بخوبي بكار گرفته شده است عوامل تزئيني اين بنا علاوه بر كاربندي ها و قاب هاي تزئيني زير قوس هاي سقف و همچنين طاقنما هاي تزئيني و طاقچه هاي متعدد كه به صورت قرينه در ديوارهاي جانبي شاه نشين بكار گرفته شده از انواع بديع طاق و طاقنما از جمله كلمبو كه مخصوص آب انبارها و كاروانسراهاست در اين بنا بكار رفته است. همچنين پوشش درگاهها به صورت چپيله نيز از ديگر عوامل بارز اين بنا است. طاق بين تويزه‌ها تركيبي از خوانچه پوش است كه مشابه آن را در مسجد جامع يزد و خانه سوكياسيان اصفهان مي بينيم.


قلعه دختر


قلعه دختر استان بوشهر، در شهرستان دشتی قرار دارد. این قلعه در شرق روستای لاور ساحلی شهرستان دشتی قرار دارد که از سمت غرب به ساحل زیبا و آرام خلیج فارس مشرف است و از سمت شرق به کوه مند منتهی می‌شود ودر پرتگاهی تند و بسیار تیز قرار دارد. اگر سمت شرق روستای لاور و گلستان نگاه دقیقی به کوه مند بیندازیم آثار و بقایای این قلعه بر تیغ کوه مشهود و پیدا است و هنوز هر چند از زمان ساخت آن شاید قرن‌ها گذشته باشد ولی نشان از استواری و عظمت در چند ستون باقی مانده قسمت غربی آن هویدا است.در جلوی قلعه چهار ستون قرار داشته‌است که جز آثار یکی بقیه ریزش کرده.

در برجک غربی قلعه که در واقع طبقه فوقانی قلعه بوده‌است چند سوراخ مستطیل شکل برای دیده بانی یا پرتاپ تیر توپ خانه به بیرون بوده‌است که امروزه این چند سوراخ مذکور پوشانده شده‌است و این شاید صیادان محلی و شکارچیان وحوشی مثل بز و کل و یا پرندگان در همین سال‌ها زمانی که برج‌های قلعه سالم بوده به عنوان پناه گاهی استفاده می‌کردند آنجا را پوشانده‌اند. قلعه به جز طبقه فوقانی بقیه زیر خاک رفته‌است به گفته اهالی محل سقف چند اتاق آن هم تا سال‌های اخیر سالم بوده‌است (۱۳۷۴ شمسی) و بر اثر بارندگی شدید از بین رفته‌است. با توجه به آثار باقی مانده دو غار که هنوز تحقیقی را جع به آنها نشده‌است به روستاهای لاور و گلستان منتهی می‌شده‌است که آثار این غارها درحیاط منزل یکی از اهالی روستای گلستان هنوز دیده می‌شود و این دو غار از قلعه آغاز و به این دو روستا منتهی می‌شده‌است. یک راه کاملا هموار و صافی به طول یک کیلومتر تا دریا قرار داشته که شاه دختر بدون کمترین زحمتی خود را به ساحل می‌رسانده‌است. ساختمان قلعه از نوعی سنگ رسوبی – که در همان منطقه وجود دارد – و ساروج ساخته شده‌است.

در نزدیکی قلعه سرزمین یا به اصطلاح امروزی پارکی که گل نرگس در آن زیاد می‌روئیده قرار داشته‌است که به همین خاطر آن را پارک نرگس می‌نامیده‌اند برای آبیاری پارک آب انبارهای مخصوصی وجود داشته‌است که اثار سه تای آنها در کنار قلعه پیداست.

در ضلع شرقی قلعه چاله‌ای شبیه چاه دیده می‌شود که احتمالا حفاری غیر مجاز از طبقه فوقانی به طبقه فرو رفته پایینی انجام شده‌است و اشیاء نفیس و باستانی که وجود داشته به سرقت رفته‌است و سه پایه‌ای که برای بالا کشیدن خاک و سنگ این حفاری استفاده می‌شده در پرتگاه شرقی قلعه دیده می‌شود.با توجه به فرسایشی که بر اثر گذر زمان و عوامل طبیعی به وجود آمده‌است و هر ساله ببیشتر می‌شود قلعه را در خطر تخریب و نابودی کامل و صد در صدر قرار داده‌است.

چنین گفته شده که این مکان محل فرمانروایی زنی قدرتمند بوده که سالها بر لاور و اطراف حکومت کرده‌است. این قلعه اکنون خرابه‌ای بیش نیست.


میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی

حاج میرزا جعفر مورخ و محقق معروف قرن سیزدهم یعنی عصر ناصری است که در خورموج استان بوشهر متولد شده و پس از کسب کمالات و تحصیلات دانش در جوانی ضابطی خورموج که از پدر به و ارث رسیده بود نایل گشت و تا۱۲۸۵ ق بدین شغل منصوب بود اما در این سال بر اثر اختلافاتی که بین او و حاجی خان حکمران کل دشتی و پدر محمد خان دشتی در گرفت از این شغل معزول شد و به شیراز رفت و به امارت دیوان خانه عدلیه شیراز منصوب شد. در ۱۲۷۶ ق کتاب اثار جعفری در تاریخ و جغرافیای مملکت فارس را نوشت.

سپس به تهران رفت و به حضور ناصر الدین شاه رسید. شاه او را مامور تهیه کتاب حقایق تاریخ ایام خود کرد. سپس خورموجی با کمال صداقت به جمع آوری اخبار و درج آن اقدام کرد و کتاب حقایق الاخبار ناصری را نوشت و به لقب حقایق نگار ملقب گردید.به قول مرحوم عباس اقبال آشتیانی در یاداشتی که بر مقدمه کتاب به تصحیح شادروان حسین خدیو جم نوشته ‌است این کتاب که تاریخ مختصر قاجار و تاریخ بالنسه مفصل سلطنت ناصر الدین شاه تا سال ۱۲۸۴ است ظاهرا مقبول نظر شاه نیفتاد و حاجی محمد جعفر مغضوب شد و به عراق مهاجرت نمود و در آنجا مقیم شد تا آن که به سال ۱۳۰۱ در همان دیار وفات یافت.

زندگی علمی محمد جعفر خان از زمان هجرت آغاز گردید. ایشان صاحب تألیفات ارزشمندی می‌باشد که همگی از بهترین کتابهای عصر قاجاریه هستند. مشهورترین و زبده ترین اثر این دانشمند مورخ حقایق الخبار ناصری است. او در این کتاب برای اولین بار قتل امیرکبیر را افشا می‌کند او در باب قتل امیر کبیر که همه مورخان معاصر او در گذشت امیر کبیر را بر اثر ناخوشی و تورم دست و پا و آماس بدن دانسته‌اند او این واقعه را به صراحت قتل نوشته‌است. و به همین سبب موجب غضب دربار قرار گرفته و به عراق مهاجرت می‌کند. او در سال ۱۳۰۱ ه.ق. در سن ۷۶ سالگی در عراق زندگی را بدرود گفت.

آثار

آثار جعفری
حقایق الخبار ناصری
نزهة الخبار
حقایق المصیبه در تاریخ کربلا


علی دشتی (۱۲۷۴ - ۲۶ دی ۱۳۶۰) از پژوهشگران و نویسندگان ایرانی بود.

زندگی نامه


وی در سال ۱۲۷۴ خورشیدی (در حدود ۱۳۱۲ قمری) در محله پشت بازار کربلا در یک خانوادهٔ ایرانی به دنیا آمد. او از مردم شهرستان دشتی بوشهر است تحصیلاتش را در حوزه‌های علمی نجف شروع کرد، و تحصیلات ابتدایی خود را در روستای گل اسپیه از توابع شهرستان دلفان با موفقیت به اتمام رساند. جاذبهٔ آزادی بعد از عزل محمد علیشاه و اوایل سلطنت احمد شاه ، او را در سال ۱۲۹۸ به ایران کشاند. دشتی در ۱۱ اسفند ۱۳۰۰ روزنامهٔ «شفق سرخ» را منتشر کرد. او هدف خود را «تولید انقلاب افکار و تهیج روح و بیداری جامعه» اعلام کرد، اما این هدف خوشایند دولت‌های وقت نبود. در نتیجه شفق سرخ بارها به سبب چاپ مقالات تندش دچار توقف شد. نخستین بار این روزنامه در سال ۱۳۰۱ در کابینهٔ قوام السلطنه توقیف شد.وی در سال ١٣٠٦ به نمايندگی مجلس شورای ملّی انتخاب شد اما در ١٣١٤ به زندان افتاد. دشتی در زندان اولین کتاب خود را که «أیام محبس» نام داشت نوشت. و با چاپ و انتشار آن شهرت زیادی به عنوان یک نویسنده بدست آورد. «أیام محبس» یک کتاب کاملاً احساساتی دربارهٔ یک موضوع کاملاً سیاسی بود.در سال ١٣١٨ دوباره به نمايندگی مجلس شورای ملّی برگزیده شد و سالها به وکالت مجلس مشغول بود. وی از سال ١٣٣٣ تا ١٣٥٨ سناتور در مجلس سنا بود. وی پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ مدتی در زندان بود. در نهایت در ۲۶ دی ۱۳۶۰ در بیمارستان جم در تهران درگذشت. خواهرزاده او مهدی ماحوزی در تابستان سال ٦٢ و پس از فوت دشتی، يادداشت های منتشر نشده او پيرامون ناصر خسرو را زیر عنوان «تصويری از ناصرخسرو» منتشر کرد.


داستانها

فتنه (۱۳۲۳)
سایه
جادو (۱۳۳۰)
ایام محبس
هندو (۱۳۳۳)
تخت پولاد


آثارپژوهشی

۲۳ سال
نقشی از حافظ (۱۳۳۴)
سیری در دیوان شمس (۱۳۳۷)
قلمرو سعدی (۱۳۳۸)
شاعری دیر آشنا (۱۳۴۰)
دمی با خیام (۱۳۴۴)
در مدح قمر تاح (۱۳۴۵)
تصویری از ناصرخسرو (1362)


ترجمه
اعتماد بنفس اثر ساموئل اسمایلز
نواميس روحيه تطور ملل اثر گوستاو لوبون
تفوّق انگلوساکسون مربوط به چيست؟ اثر ادمون دومولن

غلامرضا دادبه

استاد موسیقی و آواز را نیز در سالهای جوانی نزد استاد سید رحیم اصفهانی و پس از آن نزد استاد حسین ساعت ساز (آواز و تار را)فراگرفت. وی شاگــردانی نیز تربیت کرده استکه به آنان اشاره خواهد شد . از آثار آوازی ایشان کاست برگ سبزشماره ۱۱۵ و اجراه‌های خصوصی با اساتیدی چون حسن کسایی، احمد عبادی، محمد موسوی و … رامی توان یاد کرد. ایشان از روستانشینان شهرستان دشتی استان بوشهر بوده‌اند که پس از سال‌ها رنج و تحمل مشقت‌های فراوان به یکی از بزرگترین موسیقیدانان عصر مبدل گشتند.

آنچه درکارپژوهش استاد دادبه فراترین پایگاه را درتاریخ زندگانی فروغان او پدید آورده اســت شناخت وچیرگی بی مانند اوبه تاریخ و فـــرهنگ ایران باستان بود که دربسیاری ازدانشگاه‌های ایران به کارتدریس آن پرداخته بود و هزاران دانشجو در رهگذر زندگانی فرازین استاد از دانش و بینش تاریخی و فرهنگی ایشان بهره مند گشته‌اند.

(جانسوز) فرزند بانو مریم حاجیانی و غلامحسین حاجیانی (دادبه) ازخاندان کهن و تاریخی حاجیانی ابن مقفه درچهاردهم فروردین ماه سال۱۲۹۹خوشیدی در شهر اصفهان دیده به سرای خاک گشود روزگار کودکی وجوانی دراین شهرگهرمندپرور سپری کرد و دردوران جـوانی همواره به کارشناخت عرفان ایرانی وخدمت درخـانقاه‌های گونـــاگون این سرزمین پـرداخته‌است کــــارپژوهش وشناسایی تاریخ و فرهنگ ایران را ازخانقاه‌های سراسرایران آغازکرد و در این رشته تا بدانجا گام نهاد که سلسله‌ای درایران نبوده‌است که این بزرگواراز گریبان پیردیر با سرفرازی بدرنیامده باشد.

در درازای چهل سال تدریس رایگان دردانشگاه‌های ایران همواره دراندیشه بالیده پژوهشهای ارزشمند و ژرف فرهنگی و هنری و تـــاریخی درچهره سینه به سینه بوده‌است به همین رو ده‌ها دانشجوی تشنه شناخت برآشیان ایــن بزرگواربه فراگیری فرهنگ وتاریخ ایران پرداختند تابدانجا که ازسحرگاه تاپاسی ازنیمه شب به آموزش سپری می‌شد و این گنجینه بزرگ سالها درگریزو بدور از نام و آواز به ایران و ایرانیان سپری می‌گردید.

چکیده دیدگاه استاد آبشخوری جز مردم خدایی نداشت و در رهگذرشناخت این معنی یک دم فروگذاری نکـرد آنچه ازدست نوشته‌های این بـــزرگوار برجـــای مانده نزد فرهیختگان درگاه او و فرزندش آریاسب دادبه نگهداری می‌شود تا در روزگاران دردسترس همه تشنگان راه شناخت آئین زندگانی و فرهنگ و تاریخی نژاد ایران زمین قرارگیرد. براستی استاد آرمانی جزاین نداشت که ایرانی ایران باستان راباهمه شکوه وبزرگی بشناساند وبرآئبن ارزشهای والای فرهنگی خودبه پایگاه مردم خدایی فراز آید به این روعاشقانه می‌کوشید که یکی ازشناساگران این راه فروغان باشد.


ازاین بزرگواردوفرزند به نامهای ویشتاسب وآریاسب پابه جهان خاک نهادند که هردوازگــوهر پویای پدربهره مند گشته وهم سو و هم آوای پدردرکار شناخت وپژوهش فرهنگ وتـــاریخ وهنر ایران باستان به هنگام شدند .استاد دادبه شاگردانی نیزتربیت کــــرده کـــه ازآنها می‌توان به استاد محمدرضا شجریان،علی رضا افتخاری،کیخسرو پورناظری،سیمین حقی،محمد موسوی و…اشاره کرد.ویشتاسب دادبه فرزند بزرگ استاد دادبه دربهمن ماه سال۱۳۷۹خورشیدی ســـــرای خــاک را بدرود گفت واستاددادبه درسحرگاه یازدهم مرداد سال۱۳۸۰خورشیدی به شوق دیدارفرزند به سوی فروغانیهای هستی پروازنمود.. راهش پر رهرو و روحش شاد ....

استاد شجریان اینچنین از دادبه می‌گوید: ازسال ۱۳۵۸ ، بعد از انقلاب ، من با آقای دادبه یکی از اساتید اندیشه و مردی عارف که سررشتهٔ موسیقی داشتند ، آشنا شدم و دائما در جلسات راجع به دیدگاه هنر و بنیادهای هنر و جامعه شناسی هنر و دوران شناسی هنر صحبت و بحث می‌کرد ... ردیف و تصنیف کار نمی‌کردند و یک مقدار شیوهٔ دشتستانی را از ایشان گرفتم . شاید مهم ترین بخش زندگی هنری من آشنایی با ایشان است و درک کلاس ایشان از سال ۵۸ که هنوز هم ادامه دارد . (استاد شجریان :کتاب راز مانا)

استاد دادبه بیشترین تاثیر فکری را در من داشته و ما را دگرگون کرد. او نشان داد انسانیت مهم ترین مساله‌است. زندگی و تلاش برای انسان و آرمان‌های انسانی ، کلیدی بود تا استاد دادبه توجه مرا به آن معطوف کند تا سعی کنم آثار هنری و آواز را در جهت نیل به این مقصود پیش برم.۱۳۶۰ که استاد تاج به دیار باقی شتافتند علیرضا افتخاری به نزد استاد "دادبه" رفت . استادی که علی رغم اینکه استاد معروفی در زمره موسیقی ایران نبود، اما دارای گوش و هوش موسیقایی قوی بود و سهم به سزایی در احیای دشتستانی داشت . استاد دادبه با افتخاری آواز و دو بیتی محلی و نیز صدا سازی کار کرد.


گویش دشتی

گویش دشتی-تنگستانی گویشی رایج در منطقهٔ دشتی و بخش ساحلی تنگستان است که خود به لهجه‌هایی مانند دشتیانی و بردستانی تقسیم می‌شود.

این گویش، ‌فارسی است که شباهت های زیادی با گویش بوشهری دارد. شاخه‌های این گویش از حدود جغرافیایی دشتی گذشته، تا بندرهای سه‌گانه و توابع آن ادامه دارد و حتی در منطقه کوهستانی جم و ریز اغلب کلمات به صورت فصیح کتابی استعمال می‌شود.


شباهت با فارسی میانه


این گویش اگرچه از نظر لهجه و بسیاری حالات صرفی دستوری با فارسی بوشهری و اصولا فارسی نوین همسان است اما یک حالت صرفی دارد که تنها در فارسی میانه زردشتی دیده می‌شد و با گذشت آن مدت تا کنون در گویش دشتی باقی مانده است.و آن استفاده از ضمائر ملکی به عنوان شناسه می‌باشد که بر عکس فارسی نوین در جمله پیش از بن ماضی می‌آید.این شیوه در فارسی میانه زردشتی وجود داشت.مثلا در کتاب پهلوی شکند گمانیک ویچار در درسیزدهم بند 33 اینگونه آمده است: "مگرت از آن درخت دانشنی که م گفت مخورید خورد؟ " که ترجمهٔ فارسی نوین آن اینگونه است : " مگر از آن درخت دانشی که گفتم مخورید خوردی؟ " .همانگونه که پیداست برای بیان فعل ( خوردی) از شناسهٔ (ت) پس از مگر استفاده شده است که به خورد باز می‌گردد و می‌شود ( خوردی) و نیز (که م گفت ) که در میان جمله است یعنی (که گفتم) .این شیوه در گویش دشتی و نیز ساحل نشینان تنگستان هنوز بطور کامل کاربرد درد.البته این شیوه فقط شامل برخی صرفهای ماضی است و در زمانهای حال و آینده مانند فارسی معیار است.مورد خاص دیگر آن استفاده از پیشوند م بجای ن برای منفی سازی است:


نمونه واژه‌ها


بجز حالات دستوری بسیاری از اصطلاحات و کلمات که در این گویش کاربرد دارد شکل بومی شده کلمهٔ پهلوی هستند.مثلا حذف نشدن برخی پیشوندها در کلمات و یا برخی پسوندهای انتهایی. کٌهنه «Kohne» را کوهنه «Kwahne» تلفظ می‌کنند یا لغت خوش از خوَش «Xwas» و خورد از خوَرد«Xward» تلفظ می‌کنند هم چنین واژگان

«شتر» اشتر «Ostor»
اِشتُو «Eshtow» «شتاب»
اِشکم را «شکم»،
اَور awr «ابر»،
برار «برادر»،
پار «سال گذشته»،
پازن «بز نر بزرگ»،
پریگ «Perig» یا پریر (یک روز بیش از روز گذشته)،
پَرونگ «Parvang» «پرنده، کمر بند مقدس = کمر بند مخصوص رفتن بالای درخت خرما»،
پُس «Pos» «پسر»،
پسین «Pesin» «بعد از ظهر»،
چاس «Cas » «چاشت»،
دُخت «Doxs» «دختر»،
دروشیدن «Derowsidan» «لرزیدن»،
دوش «Dus» «شب، گذشته، دیشب»،
دُول «Dul» «دَلو»،
«دولَک» «Dulak» «دَلوچه»،
دیگ «دیروز»،
ززو «Zuzu» «جوجه تیغی»،
سُمب «Somb» «سُم»،
گپ «Gap» حرف و سخن،
کّپه «Kope » کوپه کردن و انباشتن،
کلبوک «Kalbuk» مارمولک،
کلوک «Koluk» خمره سفالینه بزرگ،
گُت «Got» بزرگ،
گردیک «Gordik» کلیه،
گِنِه «Gene » خبیث، نامرغوب، به درد نخور،
مَختَک "Maxtak" مهد، گهواره،
مُروا «Morva» فال نیک زدن،
میره «Mire» میرک ـ شوهر،
ورزا "Varza" گاو نر.و بزرگ.

برگرفته از ویکی پدیا
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ