X
تبلیغات
خورموج

خورموج مرکز شهرستان دشتی نگین فرهنگی جنوب
هزاران خانه را بر باد دادم ( ---------------------------) كه تا بنياد اين خانه نهادم 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

[ شنبه سی ام فروردین 1393 ] [ 21:48 ] [ احمدرضا حیدری ]
همه سلایق باید با مدیریت جهادی در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری گام بردارند
سید علی هاشمی در جمع معاونین ، بخشدار و کارکنان فرمانداری شهرستا ن دشتی با  بیان تبریک سال جدید و آرزوی توفیق صحت وسلامتی  از تلاش ها و زحمات سال گذشته همه آنها تقدیر و تشکر کرد.
وی افزود:سال 92 سالی پر فراز ونشیب بود تلخی و شیرینی زیادی داشت همه شما در تلخی ها و شیرینها شریک بودید .
هاشمی ادامه داد:بیستم فرودین ماه سال گذشته حادثه زلزله شنبه به وقوع پیوست در این حادثه 37 نفر جان خودشان را از دست دادند و تعداد زیادی نیز مصدوم شدند و تعداد زیادی از منازل مسکونی ،اداری، عمومی وزیر ساخت تخریب شد.
وی اضافه کرد:همه مردم و مسئولین دست به دست هم دادند و کار آوار برداری، امنیت و بازسازی منازل مسکونی در این مناطق آغاز شد.
هاشمی تصریح کرد:امروز به حمد الله بعد از یکسال شاهد این هستیم که اغلب منازل مسکونی اماکن دولتی و عمومی اتمام یا در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 47 پروژه عمرانی در مناطق زلزله زده بخش شنبه وطسوج آغاز شد ه است از اختصاص 30 میلیارد ریال جهت مبلمان شهری شنبه خبر داد.
هاشمی خاطر نشان کرد:در روستاهای زلزله زده نیز کارها و خدمات خوبی صورت گرفته که اجرای طرحهای هادی با اعتبار بالغ بر 30 میلیارد ریال از جمله آنها است.
وی گفت:در حال حاضر در بخشهای بهداشت، آموزش،فضای ورزشی، مساجد،حسینیه و عمران شهری اقدامات خوبی در این مناطق صورت گرفته است.
فرماندار شهرستان دشتی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته را از کارهای بزرگی عنوان کرد که برای ملت ایران شیرین بود و آنها با حضور گسترده خودشان مشت محکمی در دهان دشمنان انقلاب ونظام کوبیدند.
سید علی هاشمی ادامه داد:دولت در فرصت کوتاه در سیاست خارجی موفقیت خوبی حاصل کرده که امیدواریم در آینده نیز گامهای خوبی در جهت سربلندی و عزت نظام برداشته شود.
وی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد نیز پیشرفت های خوبی صورت گرفته به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری اشاره و تصریح کرد:فرهنگ و اقتصاد از دغدغه های مقام معظم رهبری است که باید با مدیریت جهادی در جهت تحقق منویات معظم له حرکت کنیم.
هاشمی یادآور شد: در اسلام وقتی از جهاد صحبت می شود باید در مقابل آن دشمن قرار گرفته باشد امروز در مقابل دو بال پرواز  ما یعنی اقتصاد وفرهنگ با توطئه دشمن مواجه هستیم.
وی بیان داشت:امروز  استفاده از فضاهای سایبری و شبکه های ماهواره ای از راهبردهای دشمن است برای اینکه فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی ما را خدشه دار نماید.
هاشمی خطاب به کارکنان فرمانداری گفت:شماها موتور محرکه شهرستان هستید وبیش از هر مدیر ومسئول رسالت تقویت دوبال فرهنگ و اقتصاد بر دوشتان  است.
وی با تقدیر از زحمات حسین باغداری معاون سابق سیاسی اجتماعی فرمانداری برای محمد حسینی معاون جدید سیاسی اجتماعی فرمانداری  آرزوی توفیق کرد.   1393/1/26 11:52
[ چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 ] [ 21:8 ] [ احمدرضا حیدری ]
نظارت بر بازار دشتی تشدید شود
سید علی هاشمی در جلسه کمیسیون تنظیم بازار شهرستان دشتی اظهار داشت:با توجه به آغاز ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه ها دستگاههای ذیربط بر بازار نظارت ویژه داشته باشند تا دست سود جویان کوتاه شود.
وی افزود:همه ادارات شهرستان در اجرای این طرح مهم اهتمام ویژه داشته باشند ودر این راستا از هیچ تلاشی دریغ نورزند.
هاشمی با اشاره به اینکه نباید اجازه بدهیم مردم دچار استرس شوند تصریح کرد:امیدواریم با همکاری همه دستگاههای اجرایی این مرحله نیز با موفقیت سپری شود.
وی خاطر نشان کرد: عمده رسالت ما این است که فضا را در کمال آرامش مدیریت کنیم و مردم نیز در تهیه اقلام ضروری هیچ نگرانی نداشته باشند.
هاشمی همچنین خواستار نظارت جدی جهت پیشگیری افزایش قیمت کرایه خودرو های درون وبرون شهری شد واز دستگاههای ذیربط خواست با افراد تخلف به شدت برخورد کنند.
وی یادآور شد:در این مرحله  ذخیره‌سازی کالاهای مهم و اساسی مورد نیاز  مردم صورت گرفته و هیچ جای نگرانی وجود ندارد ودر صورتی که احساس شود کالایی در شهر کم است سریعا نسبت به انتقال آن به بازار  اقدام خواهد شد.
 
   1393/1/23 21:31
[ چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 ] [ 21:7 ] [ احمدرضا حیدری ]
چاپ
تمهیدات لازم برای ثبت نام از متقاضیان مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در دشتی اندیشیده شده است
محمد حسینی روز سه شنبه در جلسه توجیهی، آموزشی ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه ها که با حضور مسئولین دفاتر پیشخوان دولت در سالن اجتماعات این فرمانداری برگزار شد ضمن خیر مقدم و تبریک سال جدید و آرزوی صحت وسلامتی برای خدمتگزاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی اظهار داشت:مرحله دوم قانون هدفمندی  یارانه ها در کشور از بیستم فرودین ماه سال جاری شروع می شود و سرپرستان خانوارها می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان وکافی نت ها نسبت به ثبت نام اقدام نمایند وکمیته امداد و بهزیستی نسبت به توجیه جامعه هدف اقدام نمایند.
وی افزود:کلیه دفاتر موصوف آمادگی لازم در این خصوص داشته باشند و در صورت وجود هر گونه اشکال و ابهال احتمالی نتیجه را جهت پیگیری  به این فرمانداری منعکس نمایند.
حسینی تاکید نمود کلیه متصدیان امور ثبت نام با سعه صدر، برخورد حسنه، رعایت نظم وانضباط     ، وراز نگه داری زمینه رضایت متقاضیان را فراهم نمایند.
وی بیان داشت:عدم ثبت نام به منزله انصرا ف تلقی می گردد که از همه مردم درخواست می شود در زمانهای اعلام شده به دفاتر جهت ثبت نام مراجعه نمایند.
در پایان هادی اخلاقی کارشناس فرمانداری شهرستان دشتی در زمینه فنی ونرم افزاری ثبت نام متقاضیان به متصدیان دفاتر پیشخوان دولت وict روستایی آموزشهای لازم را دادند.
 
   1393/1/19 20:20
[ سه شنبه نوزدهم فروردین 1393 ] [ 23:5 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ پنجشنبه چهاردهم فروردین 1393 ] [ 19:12 ] [ احمدرضا حیدری ]

[ سه شنبه دوازدهم فروردین 1393 ] [ 10:40 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ یکشنبه دهم فروردین 1393 ] [ 14:48 ] [ احمدرضا حیدری ]

[ پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1392 ] [ 22:7 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ چهارشنبه سی ام بهمن 1392 ] [ 22:44 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ سه شنبه بیست و دوم بهمن 1392 ] [ 11:25 ] [ احمدرضا حیدری ]

[ شنبه نوزدهم بهمن 1392 ] [ 18:49 ] [ احمدرضا حیدری ]
11 طرح و پروژه در دشتی افتتاح شد
سید علی هاشمی در آئین افتتاح این پروژه ها ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر اظهار داشت:امروز پروژه روشنایی بلوار خلیج فارس به نمایندگی از سایر پرژوه های برق در سطح شهرستان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
هاشمی تصریح کرد:این پروژه شامل 800 متر شبکه روشنایی با پایه تلسکوپی  می باشد که اعتبار آن 1میلیارد ریال واز محل تملک داراییها تامین اعتبار شده است.
وی با اشاره به اینکه 10 پروژه برق با اعتبار 13 میلیارد ریال بصورت همزمان مورد بهره برداری قرار گرفت افزود: این پروژه ها شامل 8دستگاه ترانس،هزارو680متر شبکه فشار متوسط، 800 متر شبکه روشنایی، دوهزارو660 متر شبکه ضعیف و60 هزار متر اصلاح شبکه فشار ضعیف است .

بهره برداری از طرح پرورش اسب

هاشمی همچنین در بهره برداری از طرح پرورش اسب در روستای بادامزار از توابع بخش مرکزی نیز گفت:این پروژه در سال 91 با اعتبار دو میلیاردو350 میلیون ریال شروع شده  که از این مقدار یک میلیاردو950 میلیون ریال آن از محل اعتبارات بخش طرح توسعه کشاورزی بوده است.
وی خاطر نشان کرد:ظرفیت این مکان 11 راس اسب و اشتغالزایی  آن2نفر است.
[ دوشنبه چهاردهم بهمن 1392 ] [ 20:16 ] [ احمدرضا حیدری ]
با حضور فرماندار دشتی زنگ انقلاب در دبیرستان ادب خورموج نواخته شد
حجت الاسلام مصلح صبح امروز در آئین نواختن شدن زنگ انقلاب در دبیرستان پسرانه ادب خورموج ضمن بیان تبریک به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه مبارک فجر اظهار داشت:خداوند در قرآن کریم وآیات متعدد به مومنین ومتدینین وعده دادند و فرمودند اگر مومن در صحنه حضور پیدا کند ودر مقابل دشمنان ایستادگی کنند دست آنها را می گیرد و کار را برای آنها آسان می کند.
وی افزود:کسانی که با مشت های گره کرده و آراده آهنین در کوچه و خیابانها در مقابل دشمنان تا دندان مسلح حضور پیدا کردند خداوند کار را برای آنها آسان می بخشد .
مصلح  با بیان اینکه امام برای چنین اعتقاداتی و پیروان امام به تبعیت  از آن حضرت برای چنین باور در قرن حاضر این معجزه بزرگ را آفریدند ادامه داد:خیلی افراد باورشان نمی شد که این پیروزی حاصل شود آنها می گفتند مگر می شود با مشت و دست خالی در مقابل دشمنانی که همه دنیا از آنها حمایت می کنند ایستادگی کرد.
وی تصریح کرد:دهه فجر با بازگشت پیروزمندانه امام با همه خطرات که برای امام متصور بود تصمیم به بازگشت به مهین کرد و ثابت کردند خون می تواند بر شمشیر پیروز شود.
مصلح تصریح کرد:امام ثابت کرد با اتحاد ،انسجام،همبستگی، تبعیت از ولایت فقیه واعتقاد به اسلام در مقابل دنیا ایستاد و به پیروزی رسید.
وی با بیان اینکه در دوران هشت سال نبرد مقدس هم با دست خالی در مقابل دنیا ایستادگی وبه پیروزی رسیدیم خاطر نشان کرد:زمانی که اعلام کردند خرمشهر آزاد شد خیلیها انگشت به دهان ماندند و ثابت شد که آراده آهنین و ایمان مردم،حضور در صحنه زمینه حضور پیروزی را فراهم می کند.
مصلح ادامه داشت:اگر امروز می بینیم اوباما وجان کری اینگونه صحبت می کنند به خاطر ذلت آنان است زیرا انقلاب ما حرف در دنیا دارد واگر تروریست آموزش می دهند به خاطر این است که احساس خطر می کنند .
وی اظهار داشت:باید با ایمان ،اعتقاد، تلاش، مطالعه، درس خواندن،عضویت دربسیج وجهادی عمل کردن و تبعیت از ولایت فقیه روبه جلو حرکت کنیم که اگر عقب نشینی کنیم با شکست مواجه خواهیم شد و تا زمانی که مومن هستید ابر قدرت واقعی شما خواهید بود.
مصلح ادامه داد:ایران امروز به عنوان کشور ابر قدرت در دنیا مطرح است و حرف اول را در دنیا می زند و اگر در ژنو2 از ایران دعوت نمی گیرند برای ایران فرقی نمی کند آنها محتاج ایران هستند.
[ دوشنبه چهاردهم بهمن 1392 ] [ 20:12 ] [ احمدرضا حیدری ]

[ جمعه یازدهم بهمن 1392 ] [ 18:37 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ پنجشنبه دهم بهمن 1392 ] [ 14:54 ] [ احمدرضا حیدری ]
600 ویژه برنامه در دهه فجر در دشتی برگزار می شود
حسین باغداری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:این برنامه ها در حوزه های مختلف عمرانی، فرهنگی ، اجتماعی وهنری، ورزشی  با مشارکت عامه مردم اجرا می شود.
وی افزود:گستره اجرای برنامه ها تمام نقاط شهرستان و به لحاظ زمانی ساعات مختلف را پوشش می دهد تا همه مردم بتوانند از این برنامه ها استفاده نمایند.
باغداری اضافه کرد:آغاز این برنامه ها با به صدا در آمدن طنین شور انگیز زنگ انقلاب در بیش از 150 مدرسه شهرستان در روز 12 بهمن خواهد بود و با خلق حماسه ای دیگر از حضور مردم ولایتمدار و وفادار به آرمانهای مقدس انقلاب اسلامی و شهدا در یوم الله 22 بهمن و برگزاری پرشور راهپیمایی این یوم الله در سراسر شهرستان به پایان خواهد رسید.
وی برگزاری همایش های مختلف، جشنواره سرودهای دانش آموزی، مشاعره دانش آموزی، برگزاری مسابقات ورزشی ،جشن انقلاب در شهرها وروستاها، جشنواره غذاهای محلی، دیدار با خانواده معظم شهدا،مهمانی لاله ها ،مسابقات فرهنگی و هنری ونشست های بصیرتی را از مهمترین برنامه ها در این ایام الله عنوان کرد.
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ادامه داد:تریبون اندیشه انقلابی، برگزاری نمایشگاه،محافل انس با قرآن، اجرای سرود همگانی، اعزام کاروانهای تبلیغی و قرآنی به روستاها، اجرای تئاتر و جنگ شادی، یادواره شهدا،گفتمانهای دینی ، اجرای کاروان فجر را از دیگر برنامه های این ایام الله است.
باغداری با اشاره به اینکه در تدوین این برنامه ها تلاش شده تا رویکردها و محوریت های اصولی انقلابی لحاظ میشود خاطر نشان کرد:تبیین آرمانهای واصول انقلاب اسلامی، برجسته سازی خدمات پر برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، تبیین نقش بی بدیل اصل ولایت مطلقه فقیه در هدایت و ماندگاری انقلاب اسلامی، گرامیداشت یادونام شهدا وفضیلت های ایشان وضرورت تداوم راه آنها، ایجاد فضای شور ونشاط در جامعه خاصه در این ایام را از جمله این رویکردها بیان کرد.
وی استکبار ستیزی و دشمن شناسی و تبیین نقشه های دشمنان، اهمیت نقش حضور و همراهی وبیداری امت حزب الله در پیروزی و تداوم و استحکام انقلاب اسلامی و شکست توطئه های دشمنان وانتقال پیام واهداف انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار ومقاومت وانقلاب به نسل های مختلف حاضر جامعه و نسل های آتی را از دیگر رویکردهای و محوریت ها اصولی در این برنامه ها دانست.
   1392/11/8 11:42
[ چهارشنبه نهم بهمن 1392 ] [ 21:21 ] [ احمدرضا حیدری ]
پروژه های مناطق زلزله زده شتاب گیرد
سید علی هاشمی  در بررسی روند پروژه های عمرانی مناطق زلزله زده بخش شنبه و طسوج دشتی  اظهار داشت:هم اکنون روند پیشرفت فیزیکی این پروژه ها مطلوب است ولی باید تلاش شود تا در دهه مبارک فجر مورد بهره برداری قرار بگیرند.
وی افزود: تاکنون برای حل مسائل ومشکلات این پروژه ها جلسات مختلفی در مرکز استان و شهرستان  برگزار شد و بازدیهای بصورت مرتب انجام گرفته است .
وی به پروژه های در دست اجرا در این مناطق اشاره وگفت:این پروژه هایی شامل احداث خیابان ،زمین ورزشی ،ساخت وسازمدارس ،مساجد ،بهزیستی،تعاون روستایی ،کتابخانه عمومی است که تا پایان سال برخی از این پروژه ها به بهره برداری می رسد.
هاشمی با تقدیر از همه مسئولین در جهت عمران و آبادنی این مناطق  ادامه داد:برای ایجاد امید در مردم و جوانان آن مناطق دستگاههای ذیربط  باید در اجرای پروژه های نیمه تمام همت بیشتری کنند و سعی کند که تا پایان سال اثری از خسارتهای ناشی از زلزله مشاهده نشود.
وی بیان کرد:در حال حاضر 47 پروژه عمرانی با اعتبار 73 میلیارد ریال در دست اجرا است که باید در تکمیل پروژه های نیمه تمام تسریع شود.
هاشمی یادآور شد:همچنین در دهه فجر امسال بیش از ده مسجد وحسینبه در مناطق زلزله زده بخش شنبه و طسوج مورد بهره برداری قرار می گیرد.
 
   1392/10/21 12:08
[ سه شنبه بیست و چهارم دی 1392 ] [ 19:41 ] [ احمدرضا حیدری ]

[ چهارشنبه هجدهم دی 1392 ] [ 22:18 ] [ احمدرضا حیدری ]

فرماندار دشتی گفت:در دهه فجر امسال از778 واحد مسکونی در دست اجرا در شهرستان دشتی 604 واحد آن افتتاح می شود.

 
[ چهارشنبه یازدهم دی 1392 ] [ 20:15 ] [ احمدرضا حیدری ]
 
پورفاطمی در همایش اصلاح طلبان حامی روحانی: فعلاً به دولت فرصت می دهیم/ بخاطر خاتمی و هاشمی از آقای روحانی حمایت کردم
خلیج فارس: نماینده دشتی و تنگستان تصریح کرد: اگر حمایت های هاشمی و خاتمی نبود، موج روزهای آخر تبلیغات انتخاباتی برای رییس جمهور پیش نمی آمد و ایشان امروز بر مسند قدرت نبود.

خلیج فارس: نماینده دشتی و تنگستان تصریح کرد: اگر حمایت های هاشمی و خاتمی نبود، موج روزهای آخر تبلیغات انتخاباتی برای رییس جمهور پیش نمی آمد و ایشان امروز بر مسند قدرت نبود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ سیدمحمدمهدی پورفاطمی در همایش اصلاح طلبان بوشهری حامی دکتر روحانی افزود: انتظار داریم دولت از نخبگان استان ها نظیر بوشهر در مسئولیت هایی چون معاونت وزارت بهره ببرد.

وی افزود: همچنین انتظار می رود در دوره جدید از نیروهای توانمند استان که محبوب قلوب مردم هستند در مسئولیت های استانی استفاده شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه نمی توان منکر حمایت اصلاح طلبان در پیروزی دکتر روحانی شد، ادامه داد: استاندار هم به برکت همین فضا عهده دار مسئولیت شده، اما امروز خیلی هایی که عطسه ای هم برای اصلاح طلبی نکردند، اکنون در مسند قدرت هستند که از این بابت گلایه مندیم و به دولت فرصت می دهیم.


نماینده چهار دوره استان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان فردی که خود را یکی از اعضای این جمع اصلاح طلب می دانم باید بگویم به اعتبار حمایت آقایان هاشمی و خاتمی، حامی دولت آقای روحانی هستم و امیدواریم در دوره تصدی این دولت شاهد اقدامات امیدبخشی برای مردم باشیم.

پورفاطمی با بیان اینکه باید از منابع انسانی شایسته ای که در استان وجود دارد استفاده کرد، اظهار داشت: اگر از تغییرات مدیریتی بترسیم و به این طرف و آن طرف خودمان نگاه کنیم که چه کسی را بگذاریم و چه کسی را نگذاریم، قطعا موفق نخواهیم شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع استعفای برخی نمایندگان در اعتراض به لایحه بودجه 93 گفت: اگر استعفای نمایندگان مجلس ششم را بد می دانند، استعفای نمایندگان مجلس نهم هم بد است.

وی ادامه داد: در شرایطی که شاهد مشکلات عدیده ای پیش روی دولت هستیم و مقام معظم رهبری نیز بر کمک همه جانبه به دولت تاکید دارند، طرح استعفای برخی نمایندگان بخاطر بودجه صحیح نیست و به تزلزل در مدیریت کشور منجر می شود.

سیدمحمد مهدی پورفاطمی گفت: همه می دانیم به دلیل مشکلات اقتصادی و بدهی هایی که دولت روحانی میراث دار آن می باشد، بودجه 93 انقباظی و با استراتژی اقتصاد مقاومتی بسته شده، ضمن اینکه طبق قانون مجلس می تواند تا 10 درصد بودجه را تغییر دهد، از این رو نمایندگان بجای استعفا باید از ابزارهای قانونی که دارند استفاده کنند.

وی افزود: تهدید برخی نمایندگان به استعفا بخاطر برخی مسائل حوزه انتخابیه شان است، درحالی که براساس تاکیدات قانونی و فرمایشات رهبری، نمایندگان ابتدا باید خود را نماینده همه کشور بدانند و بعد منطقه شان.

وی در پایان با بیان اینکه خوشبختانه فضایی برای برگزاری نشست های اصلاح طلبان فراهم شده، ابراز امیدواری کرد: این فضا برای حضور همه تفکرات علاقمند به رشد و ترقی کشور فراهم باشد.

گفتنی است دومین همایش اصلاح طلبان حامی روحانی بعد از ظهر پنج شنبه و از سوی ستاد ائتلاف اصلاح طلبان برگزار شد. 

تاریخ : 5/10/1392   ساعت : 21:22

[ جمعه ششم دی 1392 ] [ 17:47 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ دوشنبه دوم دی 1392 ] [ 20:55 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ جمعه بیست و دوم آذر 1392 ] [ 21:10 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ سه شنبه دوازدهم آذر 1392 ] [ 18:6 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ پنجشنبه هفتم آذر 1392 ] [ 2:7 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ جمعه یکم آذر 1392 ] [ 12:24 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ جمعه یکم آذر 1392 ] [ 12:22 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ جمعه یکم آذر 1392 ] [ 12:20 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 ] [ 23:49 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ جمعه بیست و چهارم آبان 1392 ] [ 15:58 ] [ احمدرضا حیدری ]
[ شنبه هجدهم آبان 1392 ] [ 19:31 ] [ احمدرضا حیدری ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

بنام خدا
اين وبلا گ به قصد معرفي شهر خورموج مركز شهرستان دشتي (قسمتي از بلوك ماندستان قديم) از استان بوشهركه از نقاط بسيار قديمي ايران است تدارك ديده شده است اميد است كه ازعهده ي اين وظيفه بخوبي برآيم.
(خورموج یکی از شهرهای استان بوشهر و مرکز شهرستان دشتی است. طول جغرافیایی خورموج ۵۱ درجه ۲۹ دقیقه شمال و عرض جغرافیایی آن ۲۸درجه ۳۹ دقیقه شرقی است و ارتفاع آن از سطح دریا ۶۰ متر است. جمعیت آن قریب به 4۰۰۰۰ نفر است که بیش از ۹۵ درصد آنان به زبان فارسی بومی (گویش دشتی) صحبت می‌کنند. وسعت آن ۷۹۷ هکتار می‌باشد.)

تاریخچه
قدمت این شهر به قبل از اسلام بر می‌گردد و وجود آثار و ابنیه تاریخی در این شهر حکایت از قدمت باستانی آن دارد. آثاری همچون بارگاه میر ارم بن سام بن نوح، نوه نوح، باقیمانده‌های شهر باستانی خورموج و قلعه محمد خان دشتی، آتشکده خورموج، قلعه دختر، عمارت شیرینه و....

علت نام گذاری
در مورد علت نام گذاري شهر خورموج گفته می‌شود که «خورموج» از دو بخش خور و موج تشکیل شده‌است که خور مخفف خورشید و موج یا موچ یامچ یعنی نخل. یعنی خورموج به معنی نخل خورشید است.

بزرگان

بزرگان زیادی در این منطقه رشد یافته و به درجات عالی علمی فرهنگی هنری دست یافته‌اند. افرادی چون میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی (کسی که مرگ امیر کبیر را فاش کرد)، علی دشتی، فایز دشتی و محمد خان دشتی، خالوحسین دشتی، غلامرضا دادبه، مفتون ، آیت الله حاج میرزا احمد دشتی،آیت الله شیخ حسن امامی حجتی کردوانی ،آیت الله شیخ عباس محمودی ، آیت الله شیخ محمد محمودی ، سید موسی ابطحی ، آیت الله حاج سید علی نقی حسینی دشتی میانخره ای ، شیخ محمد امامی حجتی ، حجت االسلام شیخ ابوتراب عاشوری حجه الاسلام سید احمد بهزادی روضه خوان ، سید اسماعیل بهزادی


تعدادی از مدارس شهر خورموج


ابتدایی

مدرسه ابتدايي هيئت امنايي دانش (خورموج)
مدرسه پسرانه دولتی شهید ملاح (خورموج)
{مدرسه پسرانه دولتي مصطفوي خورموج)}
{مدرسه پسرانه دولتي محمودي})
{مدرسه دخترانه دولتي شهيد آستروتين})
راهنمایی

مدرسه دخترانه راهنمايي هيئت امنايي شاهد حضرت معصومه(س)
مدرسه راهنمايي معلم خورموج
مدرسه نمونه دولتی آزادگان (خورموج)


برج قلعه خورموج (شهرستان دشتی)برج قلعه خورموج واقع در شهر خورموج از توابع

بخش مرکزی شهرستان دشتی یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

«قلعه خورموج» یکی از قلعه‌های معروف و تاریخی و یکی از نقات نگهبانی وجایگاه پاسداران شهر در دوران گذشته بوده‌است. برجی که تا به حال برجای مانده‌است بقایا قلعهٔ عظیم است که به نام قلعهٔ خورموج مشهور بوده‌است در منطقه. سبک معماری آن سلجوقی است ، این اثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی گرفته شده که با استفاده از طاق نماها و گچبری در آرایش دیوارها و درون اتاق‌ها بنا شده‌است. «قلعه خورموج» یکی از آثار شکوهمند وتاریخی استان بوشهر بوده و هست، که طی زمان تغییر یافته و متأسفانه رو به ویرانی گذاشته‌است و در حال حاضر یکی از «برج‌های» آن باقی مانده‌است


طبقات مختلف این بنا

برج قلعه خورموج دارای سه طبقه و یک زیرزمین است.در زیرزمین بنا سقف به شکل گنبدی و با تقارن زیبایی ایجاد شده‌است.این تقارن در طبقات دیگر نیز حفظ شده‌است.در طبقهٔ اول سقف چندان تفاوتی نکرده و تنها فرقی که کرده به خاطر نقش و نگار‌هایی است که به ان اضافه شده می‌باشد.

آتشکده خورموج

آتشکده خورموج یا آتشکده کوه مند از آثار باستانی و مهم دشتی است که در دامنه کوه مند و به فاصله ۳۰ کیلومتری خورموج، غرب روستای زایر عباسی قرار دارد. در ارتفاع سنگی مشرف به رودخانه خشکی که بستر رودخانه قدیمی است آثار حجاری و کوه تراشی در دل صخره وجود دارد از بستر رودخانه راهی به ارتفاع ۶۰ متر که اولین مدخل آتشکده‌است، کشیده شده‌است. یک شاه نشین با یک سکوی میانی و یک سکوی افقی که در سمت راست شاه نشین قرار گرفته و یک اطاق قوسی با انحنای منظم که با سنگ و گچ و گل ساخته شده جالب توجه‌است. نمای خارجی فعلی آتشکده عبارت از یک مدخل با سقف قوسی و دو مدخل مستدیر القاعده و ده حفره به شکل مدخل‌های طرفین سکوی شاه نشین مدخل اصلی و با اندازه‌های متفاوت که به احتمال به منزله پنجره و نورگیرهای رواقهای اصلی آتشکده بوده‌اند. آتشکده از سه طبقه میانی یا اصلی، تحتانی و فوقانی تشکیل شده‌است که با هم ارتباط داشته و در عین ارتباط، نوع ساختمان هر یک با دیگری متفاوت بوده که گویا از هر یک از طبقات برای منظور خاصی استفاده می‌شده‌است. در بستر رودخانه خشک فعلی آثار ساختمان‌ها و آبگردان‌ها و بندهایی در اراضی پای کوه و در اطراف مسیل وجود دارد که از وجود میدان بزرگی در جلوی کلات حکایت می‌کند که سطح آن با خاک و سنگ بالا آورده بوده‌اند. با توجه به وجود آثار آب انبار و بقایای درختانی از فاصله دویست متری پای کوه احتمال می‌رود در جلوی آتشکده میدانی وجود داشته و برای جلوگیری از نفوذ سیلاب‌های شدید در اطراف تپه، بندهای زیادی از سنگ و گچ ساخته بوده‌اند.

بیش از نیم قرن پیش در جانب شمالی آتشکده و پشت کوه نیز آثار حفره‌ها و شاه نشین و درختانی وجود داشته‌است و از آنجا راهی به آتشکده منتهی می‌شده‌است که به مرور زمان بر اثر ریزش کوه آن آثار ازبین رفته‌اند. گویا نقشه اصلی مقایر کلات متأثر از مقابر فنیقی است و با توجه به طرز قرار گرفتن دخمه‌ها بر روی یکدیگر و کم شدن تدریجی ابعاد آن‌ها در طبقات بالاتر، همان نقشه زیگورات‌ها و میل‌های خاص مضرس است که اصلی ایلامی و بابلی دارد اما نقشه صلیبی دهلیزها نقشه هندی و ایرانی است. مقابر کلات دارای صفحه‌ای مستقل و در عین حال متأثر از تمدن‌های مختلف ایرانی و هندی و آشوری، فنیقی و ایلامی است.


عمارت شیرینه

عمارت شيرينه در محلي موسوم به همين نام در دل كوه و در 5 كيلومتري شرق خورموج مرکز شهرستان دشتی احداث گرديده عمارت شيرينه توسط محمد خان دشتي بنا نهاده شده و با توجه به اينكه سرچشمه آب شيريني در كنار عمارت قرار داشت مشهور به عمارت شيرينه گرديد. قدمت اين بنا به صد سال مي رسد. پس از فوت محمد خان اين بنا فروخته شد به شيخ عبدالله حاجياني و بعد از ايشان مالكين به ترتيب عبارتند از : غلامي حاج حيدر مظفري صالح احمدي كه نهايتاً با توجه به اينكه چاههاي عميق و تلمبه خانه اداره آب در كنار عمارت قرار داشت توسط سازمان مزبور خريداري گرديد.

عمارت شيرينه داراي دو طبقه بوده و از مصالح سنگ و گچ ساخته شده است. طبقه زيرين به دو بخش تقسيم مي شود بخش مركزي كه به صورت يك سالن به ابعاد 24 متر مربع است درگاههاي به شكل هلالي به طور قرينه در ديوارهاي شرقي و غربي ايجاد كرده اند كه از طريق اين درگاهها به دهليزي كه به صورت كمربندي تمام سالن را دور ميزند راه پيدا مي كند. سالن مركزي در مجموع 8 درگاه قوسي شكل دارد كه به دهليز ار تباط پيدا مي كند.

دالان مجاور سالن داراي 3 متر عرض و 6 دريچه نور گير به صورت قرينه در سقف آن ايجاد كرده اند كه نور لازم را در اين بخش تامين كرده است. ورودي دهليز با سه پله به داخل بنا راه داشته و در جانب غربي دهليز ايجاد شده است. طبقه دوم كه در حقيقت شاه نشي مي باشد داراي تزئينات و الحاقات مخصوص به خود مي باشد و در اين قسمت قرينه سازي و تعادل و همچنين منظر سازي بسيار ماهرانه و استادانه بكار بسته شده مخصوصاً در شاه نشين مقرنس كاري و كاربندي و قرينه سازي در هلالي هاي گچبري بخوبي بكار گرفته شده است عوامل تزئيني اين بنا علاوه بر كاربندي ها و قاب هاي تزئيني زير قوس هاي سقف و همچنين طاقنما هاي تزئيني و طاقچه هاي متعدد كه به صورت قرينه در ديوارهاي جانبي شاه نشين بكار گرفته شده از انواع بديع طاق و طاقنما از جمله كلمبو كه مخصوص آب انبارها و كاروانسراهاست در اين بنا بكار رفته است. همچنين پوشش درگاهها به صورت چپيله نيز از ديگر عوامل بارز اين بنا است. طاق بين تويزه‌ها تركيبي از خوانچه پوش است كه مشابه آن را در مسجد جامع يزد و خانه سوكياسيان اصفهان مي بينيم.


قلعه دختر


قلعه دختر استان بوشهر، در شهرستان دشتی قرار دارد. این قلعه در شرق روستای لاور ساحلی شهرستان دشتی قرار دارد که از سمت غرب به ساحل زیبا و آرام خلیج فارس مشرف است و از سمت شرق به کوه مند منتهی می‌شود ودر پرتگاهی تند و بسیار تیز قرار دارد. اگر سمت شرق روستای لاور و گلستان نگاه دقیقی به کوه مند بیندازیم آثار و بقایای این قلعه بر تیغ کوه مشهود و پیدا است و هنوز هر چند از زمان ساخت آن شاید قرن‌ها گذشته باشد ولی نشان از استواری و عظمت در چند ستون باقی مانده قسمت غربی آن هویدا است.در جلوی قلعه چهار ستون قرار داشته‌است که جز آثار یکی بقیه ریزش کرده.

در برجک غربی قلعه که در واقع طبقه فوقانی قلعه بوده‌است چند سوراخ مستطیل شکل برای دیده بانی یا پرتاپ تیر توپ خانه به بیرون بوده‌است که امروزه این چند سوراخ مذکور پوشانده شده‌است و این شاید صیادان محلی و شکارچیان وحوشی مثل بز و کل و یا پرندگان در همین سال‌ها زمانی که برج‌های قلعه سالم بوده به عنوان پناه گاهی استفاده می‌کردند آنجا را پوشانده‌اند. قلعه به جز طبقه فوقانی بقیه زیر خاک رفته‌است به گفته اهالی محل سقف چند اتاق آن هم تا سال‌های اخیر سالم بوده‌است (۱۳۷۴ شمسی) و بر اثر بارندگی شدید از بین رفته‌است. با توجه به آثار باقی مانده دو غار که هنوز تحقیقی را جع به آنها نشده‌است به روستاهای لاور و گلستان منتهی می‌شده‌است که آثار این غارها درحیاط منزل یکی از اهالی روستای گلستان هنوز دیده می‌شود و این دو غار از قلعه آغاز و به این دو روستا منتهی می‌شده‌است. یک راه کاملا هموار و صافی به طول یک کیلومتر تا دریا قرار داشته که شاه دختر بدون کمترین زحمتی خود را به ساحل می‌رسانده‌است. ساختمان قلعه از نوعی سنگ رسوبی – که در همان منطقه وجود دارد – و ساروج ساخته شده‌است.

در نزدیکی قلعه سرزمین یا به اصطلاح امروزی پارکی که گل نرگس در آن زیاد می‌روئیده قرار داشته‌است که به همین خاطر آن را پارک نرگس می‌نامیده‌اند برای آبیاری پارک آب انبارهای مخصوصی وجود داشته‌است که اثار سه تای آنها در کنار قلعه پیداست.

در ضلع شرقی قلعه چاله‌ای شبیه چاه دیده می‌شود که احتمالا حفاری غیر مجاز از طبقه فوقانی به طبقه فرو رفته پایینی انجام شده‌است و اشیاء نفیس و باستانی که وجود داشته به سرقت رفته‌است و سه پایه‌ای که برای بالا کشیدن خاک و سنگ این حفاری استفاده می‌شده در پرتگاه شرقی قلعه دیده می‌شود.با توجه به فرسایشی که بر اثر گذر زمان و عوامل طبیعی به وجود آمده‌است و هر ساله ببیشتر می‌شود قلعه را در خطر تخریب و نابودی کامل و صد در صدر قرار داده‌است.

چنین گفته شده که این مکان محل فرمانروایی زنی قدرتمند بوده که سالها بر لاور و اطراف حکومت کرده‌است. این قلعه اکنون خرابه‌ای بیش نیست.


میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی

حاج میرزا جعفر مورخ و محقق معروف قرن سیزدهم یعنی عصر ناصری است که در خورموج استان بوشهر متولد شده و پس از کسب کمالات و تحصیلات دانش در جوانی ضابطی خورموج که از پدر به و ارث رسیده بود نایل گشت و تا۱۲۸۵ ق بدین شغل منصوب بود اما در این سال بر اثر اختلافاتی که بین او و حاجی خان حکمران کل دشتی و پدر محمد خان دشتی در گرفت از این شغل معزول شد و به شیراز رفت و به امارت دیوان خانه عدلیه شیراز منصوب شد. در ۱۲۷۶ ق کتاب اثار جعفری در تاریخ و جغرافیای مملکت فارس را نوشت.

سپس به تهران رفت و به حضور ناصر الدین شاه رسید. شاه او را مامور تهیه کتاب حقایق تاریخ ایام خود کرد. سپس خورموجی با کمال صداقت به جمع آوری اخبار و درج آن اقدام کرد و کتاب حقایق الاخبار ناصری را نوشت و به لقب حقایق نگار ملقب گردید.به قول مرحوم عباس اقبال آشتیانی در یاداشتی که بر مقدمه کتاب به تصحیح شادروان حسین خدیو جم نوشته ‌است این کتاب که تاریخ مختصر قاجار و تاریخ بالنسه مفصل سلطنت ناصر الدین شاه تا سال ۱۲۸۴ است ظاهرا مقبول نظر شاه نیفتاد و حاجی محمد جعفر مغضوب شد و به عراق مهاجرت نمود و در آنجا مقیم شد تا آن که به سال ۱۳۰۱ در همان دیار وفات یافت.

زندگی علمی محمد جعفر خان از زمان هجرت آغاز گردید. ایشان صاحب تألیفات ارزشمندی می‌باشد که همگی از بهترین کتابهای عصر قاجاریه هستند. مشهورترین و زبده ترین اثر این دانشمند مورخ حقایق الخبار ناصری است. او در این کتاب برای اولین بار قتل امیرکبیر را افشا می‌کند او در باب قتل امیر کبیر که همه مورخان معاصر او در گذشت امیر کبیر را بر اثر ناخوشی و تورم دست و پا و آماس بدن دانسته‌اند او این واقعه را به صراحت قتل نوشته‌است. و به همین سبب موجب غضب دربار قرار گرفته و به عراق مهاجرت می‌کند. او در سال ۱۳۰۱ ه.ق. در سن ۷۶ سالگی در عراق زندگی را بدرود گفت.

آثار

آثار جعفری
حقایق الخبار ناصری
نزهة الخبار
حقایق المصیبه در تاریخ کربلا


علی دشتی (۱۲۷۴ - ۲۶ دی ۱۳۶۰) از پژوهشگران و نویسندگان ایرانی بود.

زندگی نامه


وی در سال ۱۲۷۴ خورشیدی (در حدود ۱۳۱۲ قمری) در محله پشت بازار کربلا در یک خانوادهٔ ایرانی به دنیا آمد. او از مردم شهرستان دشتی بوشهر است تحصیلاتش را در حوزه‌های علمی نجف شروع کرد، و تحصیلات ابتدایی خود را در روستای گل اسپیه از توابع شهرستان دلفان با موفقیت به اتمام رساند. جاذبهٔ آزادی بعد از عزل محمد علیشاه و اوایل سلطنت احمد شاه ، او را در سال ۱۲۹۸ به ایران کشاند. دشتی در ۱۱ اسفند ۱۳۰۰ روزنامهٔ «شفق سرخ» را منتشر کرد. او هدف خود را «تولید انقلاب افکار و تهیج روح و بیداری جامعه» اعلام کرد، اما این هدف خوشایند دولت‌های وقت نبود. در نتیجه شفق سرخ بارها به سبب چاپ مقالات تندش دچار توقف شد. نخستین بار این روزنامه در سال ۱۳۰۱ در کابینهٔ قوام السلطنه توقیف شد.وی در سال ١٣٠٦ به نمايندگی مجلس شورای ملّی انتخاب شد اما در ١٣١٤ به زندان افتاد. دشتی در زندان اولین کتاب خود را که «أیام محبس» نام داشت نوشت. و با چاپ و انتشار آن شهرت زیادی به عنوان یک نویسنده بدست آورد. «أیام محبس» یک کتاب کاملاً احساساتی دربارهٔ یک موضوع کاملاً سیاسی بود.در سال ١٣١٨ دوباره به نمايندگی مجلس شورای ملّی برگزیده شد و سالها به وکالت مجلس مشغول بود. وی از سال ١٣٣٣ تا ١٣٥٨ سناتور در مجلس سنا بود. وی پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ مدتی در زندان بود. در نهایت در ۲۶ دی ۱۳۶۰ در بیمارستان جم در تهران درگذشت. خواهرزاده او مهدی ماحوزی در تابستان سال ٦٢ و پس از فوت دشتی، يادداشت های منتشر نشده او پيرامون ناصر خسرو را زیر عنوان «تصويری از ناصرخسرو» منتشر کرد.


داستانها

فتنه (۱۳۲۳)
سایه
جادو (۱۳۳۰)
ایام محبس
هندو (۱۳۳۳)
تخت پولاد


آثارپژوهشی

۲۳ سال
نقشی از حافظ (۱۳۳۴)
سیری در دیوان شمس (۱۳۳۷)
قلمرو سعدی (۱۳۳۸)
شاعری دیر آشنا (۱۳۴۰)
دمی با خیام (۱۳۴۴)
در مدح قمر تاح (۱۳۴۵)
تصویری از ناصرخسرو (1362)


ترجمه
اعتماد بنفس اثر ساموئل اسمایلز
نواميس روحيه تطور ملل اثر گوستاو لوبون
تفوّق انگلوساکسون مربوط به چيست؟ اثر ادمون دومولن

غلامرضا دادبه

استاد موسیقی و آواز را نیز در سالهای جوانی نزد استاد سید رحیم اصفهانی و پس از آن نزد استاد حسین ساعت ساز (آواز و تار را)فراگرفت. وی شاگــردانی نیز تربیت کرده استکه به آنان اشاره خواهد شد . از آثار آوازی ایشان کاست برگ سبزشماره ۱۱۵ و اجراه‌های خصوصی با اساتیدی چون حسن کسایی، احمد عبادی، محمد موسوی و … رامی توان یاد کرد. ایشان از روستانشینان شهرستان دشتی استان بوشهر بوده‌اند که پس از سال‌ها رنج و تحمل مشقت‌های فراوان به یکی از بزرگترین موسیقیدانان عصر مبدل گشتند.

آنچه درکارپژوهش استاد دادبه فراترین پایگاه را درتاریخ زندگانی فروغان او پدید آورده اســت شناخت وچیرگی بی مانند اوبه تاریخ و فـــرهنگ ایران باستان بود که دربسیاری ازدانشگاه‌های ایران به کارتدریس آن پرداخته بود و هزاران دانشجو در رهگذر زندگانی فرازین استاد از دانش و بینش تاریخی و فرهنگی ایشان بهره مند گشته‌اند.

(جانسوز) فرزند بانو مریم حاجیانی و غلامحسین حاجیانی (دادبه) ازخاندان کهن و تاریخی حاجیانی ابن مقفه درچهاردهم فروردین ماه سال۱۲۹۹خوشیدی در شهر اصفهان دیده به سرای خاک گشود روزگار کودکی وجوانی دراین شهرگهرمندپرور سپری کرد و دردوران جـوانی همواره به کارشناخت عرفان ایرانی وخدمت درخـانقاه‌های گونـــاگون این سرزمین پـرداخته‌است کــــارپژوهش وشناسایی تاریخ و فرهنگ ایران را ازخانقاه‌های سراسرایران آغازکرد و در این رشته تا بدانجا گام نهاد که سلسله‌ای درایران نبوده‌است که این بزرگواراز گریبان پیردیر با سرفرازی بدرنیامده باشد.

در درازای چهل سال تدریس رایگان دردانشگاه‌های ایران همواره دراندیشه بالیده پژوهشهای ارزشمند و ژرف فرهنگی و هنری و تـــاریخی درچهره سینه به سینه بوده‌است به همین رو ده‌ها دانشجوی تشنه شناخت برآشیان ایــن بزرگواربه فراگیری فرهنگ وتاریخ ایران پرداختند تابدانجا که ازسحرگاه تاپاسی ازنیمه شب به آموزش سپری می‌شد و این گنجینه بزرگ سالها درگریزو بدور از نام و آواز به ایران و ایرانیان سپری می‌گردید.

چکیده دیدگاه استاد آبشخوری جز مردم خدایی نداشت و در رهگذرشناخت این معنی یک دم فروگذاری نکـرد آنچه ازدست نوشته‌های این بـــزرگوار برجـــای مانده نزد فرهیختگان درگاه او و فرزندش آریاسب دادبه نگهداری می‌شود تا در روزگاران دردسترس همه تشنگان راه شناخت آئین زندگانی و فرهنگ و تاریخی نژاد ایران زمین قرارگیرد. براستی استاد آرمانی جزاین نداشت که ایرانی ایران باستان راباهمه شکوه وبزرگی بشناساند وبرآئبن ارزشهای والای فرهنگی خودبه پایگاه مردم خدایی فراز آید به این روعاشقانه می‌کوشید که یکی ازشناساگران این راه فروغان باشد.


ازاین بزرگواردوفرزند به نامهای ویشتاسب وآریاسب پابه جهان خاک نهادند که هردوازگــوهر پویای پدربهره مند گشته وهم سو و هم آوای پدردرکار شناخت وپژوهش فرهنگ وتـــاریخ وهنر ایران باستان به هنگام شدند .استاد دادبه شاگردانی نیزتربیت کــــرده کـــه ازآنها می‌توان به استاد محمدرضا شجریان،علی رضا افتخاری،کیخسرو پورناظری،سیمین حقی،محمد موسوی و…اشاره کرد.ویشتاسب دادبه فرزند بزرگ استاد دادبه دربهمن ماه سال۱۳۷۹خورشیدی ســـــرای خــاک را بدرود گفت واستاددادبه درسحرگاه یازدهم مرداد سال۱۳۸۰خورشیدی به شوق دیدارفرزند به سوی فروغانیهای هستی پروازنمود.. راهش پر رهرو و روحش شاد ....

استاد شجریان اینچنین از دادبه می‌گوید: ازسال ۱۳۵۸ ، بعد از انقلاب ، من با آقای دادبه یکی از اساتید اندیشه و مردی عارف که سررشتهٔ موسیقی داشتند ، آشنا شدم و دائما در جلسات راجع به دیدگاه هنر و بنیادهای هنر و جامعه شناسی هنر و دوران شناسی هنر صحبت و بحث می‌کرد ... ردیف و تصنیف کار نمی‌کردند و یک مقدار شیوهٔ دشتستانی را از ایشان گرفتم . شاید مهم ترین بخش زندگی هنری من آشنایی با ایشان است و درک کلاس ایشان از سال ۵۸ که هنوز هم ادامه دارد . (استاد شجریان :کتاب راز مانا)

استاد دادبه بیشترین تاثیر فکری را در من داشته و ما را دگرگون کرد. او نشان داد انسانیت مهم ترین مساله‌است. زندگی و تلاش برای انسان و آرمان‌های انسانی ، کلیدی بود تا استاد دادبه توجه مرا به آن معطوف کند تا سعی کنم آثار هنری و آواز را در جهت نیل به این مقصود پیش برم.۱۳۶۰ که استاد تاج به دیار باقی شتافتند علیرضا افتخاری به نزد استاد "دادبه" رفت . استادی که علی رغم اینکه استاد معروفی در زمره موسیقی ایران نبود، اما دارای گوش و هوش موسیقایی قوی بود و سهم به سزایی در احیای دشتستانی داشت . استاد دادبه با افتخاری آواز و دو بیتی محلی و نیز صدا سازی کار کرد.


گویش دشتی

گویش دشتی-تنگستانی گویشی رایج در منطقهٔ دشتی و بخش ساحلی تنگستان است که خود به لهجه‌هایی مانند دشتیانی و بردستانی تقسیم می‌شود.

این گویش، ‌فارسی است که شباهت های زیادی با گویش بوشهری دارد. شاخه‌های این گویش از حدود جغرافیایی دشتی گذشته، تا بندرهای سه‌گانه و توابع آن ادامه دارد و حتی در منطقه کوهستانی جم و ریز اغلب کلمات به صورت فصیح کتابی استعمال می‌شود.


شباهت با فارسی میانه


این گویش اگرچه از نظر لهجه و بسیاری حالات صرفی دستوری با فارسی بوشهری و اصولا فارسی نوین همسان است اما یک حالت صرفی دارد که تنها در فارسی میانه زردشتی دیده می‌شد و با گذشت آن مدت تا کنون در گویش دشتی باقی مانده است.و آن استفاده از ضمائر ملکی به عنوان شناسه می‌باشد که بر عکس فارسی نوین در جمله پیش از بن ماضی می‌آید.این شیوه در فارسی میانه زردشتی وجود داشت.مثلا در کتاب پهلوی شکند گمانیک ویچار در درسیزدهم بند 33 اینگونه آمده است: "مگرت از آن درخت دانشنی که م گفت مخورید خورد؟ " که ترجمهٔ فارسی نوین آن اینگونه است : " مگر از آن درخت دانشی که گفتم مخورید خوردی؟ " .همانگونه که پیداست برای بیان فعل ( خوردی) از شناسهٔ (ت) پس از مگر استفاده شده است که به خورد باز می‌گردد و می‌شود ( خوردی) و نیز (که م گفت ) که در میان جمله است یعنی (که گفتم) .این شیوه در گویش دشتی و نیز ساحل نشینان تنگستان هنوز بطور کامل کاربرد درد.البته این شیوه فقط شامل برخی صرفهای ماضی است و در زمانهای حال و آینده مانند فارسی معیار است.مورد خاص دیگر آن استفاده از پیشوند م بجای ن برای منفی سازی است:


نمونه واژه‌ها


بجز حالات دستوری بسیاری از اصطلاحات و کلمات که در این گویش کاربرد دارد شکل بومی شده کلمهٔ پهلوی هستند.مثلا حذف نشدن برخی پیشوندها در کلمات و یا برخی پسوندهای انتهایی. کٌهنه «Kohne» را کوهنه «Kwahne» تلفظ می‌کنند یا لغت خوش از خوَش «Xwas» و خورد از خوَرد«Xward» تلفظ می‌کنند هم چنین واژگان

«شتر» اشتر «Ostor»
اِشتُو «Eshtow» «شتاب»
اِشکم را «شکم»،
اَور awr «ابر»،
برار «برادر»،
پار «سال گذشته»،
پازن «بز نر بزرگ»،
پریگ «Perig» یا پریر (یک روز بیش از روز گذشته)،
پَرونگ «Parvang» «پرنده، کمر بند مقدس = کمر بند مخصوص رفتن بالای درخت خرما»،
پُس «Pos» «پسر»،
پسین «Pesin» «بعد از ظهر»،
چاس «Cas » «چاشت»،
دُخت «Doxs» «دختر»،
دروشیدن «Derowsidan» «لرزیدن»،
دوش «Dus» «شب، گذشته، دیشب»،
دُول «Dul» «دَلو»،
«دولَک» «Dulak» «دَلوچه»،
دیگ «دیروز»،
ززو «Zuzu» «جوجه تیغی»،
سُمب «Somb» «سُم»،
گپ «Gap» حرف و سخن،
کّپه «Kope » کوپه کردن و انباشتن،
کلبوک «Kalbuk» مارمولک،
کلوک «Koluk» خمره سفالینه بزرگ،
گُت «Got» بزرگ،
گردیک «Gordik» کلیه،
گِنِه «Gene » خبیث، نامرغوب، به درد نخور،
مَختَک "Maxtak" مهد، گهواره،
مُروا «Morva» فال نیک زدن،
میره «Mire» میرک ـ شوهر،
ورزا "Varza" گاو نر.و بزرگ.

برگرفته از ویکی پدیا
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ